Terespol: Poszukiwaczki lokalnych historii w akcji

  • 11.12.2017, 10:06 (aktualizacja 11.12.2017 10:12)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Terespol: Poszukiwaczki lokalnych historii w akcji Poszukiwaczki lokalnych historii z Terespola
Sześć dziewcząt z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu bierze udział w ogólnopolskim projekcie "Nasze Wielkie Historie". Pod okiem dwóch koordynatorów i Miejskiego Ośrodka Kultury przygotowują planszę, która razem z innymi planszami z całego kraju będzie tworzyć objazdową wystawę. Wszystko po to, żeby odkryć lokalne tajemnice, zapomniane opowieści i bohaterów oraz ciekawe miejsca sprzed 100 lat i opowiedzieć o tym w całej Polsce.

Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu znalazł się w gronie kilkunastu instytucji kultury z całej Polski, które połączyły siły w realizacji wspólnej wystawy, upamiętniającej 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Inicjatywa została objęta honorowym patronatem Narodowego Centrum Kultury i dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego "Niepodległa".

Projekt koordynują Łukasz Pogorzelski z MOK w Terespolu i Kamila Korneluk z ZSP nr 1 w Terespolu. Do pomocy zaangażowali sześć dziewcząt w wieku ok 14-15 lat. Zofia Tarasiuk, Iga Martyniuk, Magdalena Gójska, Julia Iwaniuk, Aleksandra Leszek i Marta Michalak znalazły się w grupie ponad stu młodych osób z piętnastu gmin, którzy postanowili zadbać o to, aby po wielkich ludziach i wydarzeniach z regionu został ślad. 

Uczestniczki miały za zadanie, sięgając do oficjalnych źródeł i domowych archiwów, zebrać lokalne historie z Terespola i okolic związane z okresem odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Na przełomie października i listopada skorzystały z warsztatów, na których zostały przeszkolone w zakresie wiedzy historycznej, odnajdywania historii i archiwizacji danych. 

Po takim przygotowaniu dziewczęta rozpoczęły poszukiwania ciekawych historii sprzed stu lat. Przeprowadziły wywiady m.in. ze Stanisławą Artemiuk, emerytowaną nauczycielką z Terespola oraz z członkami Koła Miłośników Fortyfikacji i Historii z Terespola. 

Na podstawie historii dziadka i ojca Stanisławy Artemiuk przygotowano planszę, która razem z innymi planszami z całego kraju będzie tworzyła objazdową wystawę. Wernisaż tej wystawy odbył się 28 listopada w Warszawie. 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 12 listopada

Sylwia Bujak

 

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe