Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 14:55
Reklama
Reklama

Terespol: Poszukiwaczki lokalnych historii w akcji

Sześć dziewcząt z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Terespolu bierze udział w ogólnopolskim projekcie "Nasze Wielkie Historie". Pod okiem dwóch koordynatorów i Miejskiego Ośrodka Kultury przygotowują planszę, która razem z innymi planszami z całego kraju będzie tworzyć objazdową wystawę. Wszystko po to, żeby odkryć lokalne tajemnice, zapomniane opowieści i bohaterów oraz ciekawe miejsca sprzed 100 lat i opowiedzieć o tym w całej Polsce.
Terespol: Poszukiwaczki lokalnych historii w akcji
Poszukiwaczki lokalnych historii z Terespola

Miejski Ośrodek Kultury w Terespolu znalazł się w gronie kilkunastu instytucji kultury z całej Polski, które połączyły siły w realizacji wspólnej wystawy, upamiętniającej 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Inicjatywa została objęta honorowym patronatem Narodowego Centrum Kultury i dofinansowana ze środków Programu Wieloletniego "Niepodległa".

Projekt koordynują Łukasz Pogorzelski z MOK w Terespolu i Kamila Korneluk z ZSP nr 1 w Terespolu. Do pomocy zaangażowali sześć dziewcząt w wieku ok 14-15 lat. Zofia Tarasiuk, Iga Martyniuk, Magdalena Gójska, Julia Iwaniuk, Aleksandra Leszek i Marta Michalak znalazły się w grupie ponad stu młodych osób z piętnastu gmin, którzy postanowili zadbać o to, aby po wielkich ludziach i wydarzeniach z regionu został ślad. 

Uczestniczki miały za zadanie, sięgając do oficjalnych źródeł i domowych archiwów, zebrać lokalne historie z Terespola i okolic związane z okresem odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Na przełomie października i listopada skorzystały z warsztatów, na których zostały przeszkolone w zakresie wiedzy historycznej, odnajdywania historii i archiwizacji danych. 

Po takim przygotowaniu dziewczęta rozpoczęły poszukiwania ciekawych historii sprzed stu lat. Przeprowadziły wywiady m.in. ze Stanisławą Artemiuk, emerytowaną nauczycielką z Terespola oraz z członkami Koła Miłośników Fortyfikacji i Historii z Terespola. 

Na podstawie historii dziadka i ojca Stanisławy Artemiuk przygotowano planszę, która razem z innymi planszami z całego kraju będzie tworzyła objazdową wystawę. Wernisaż tej wystawy odbył się 28 listopada w Warszawie. 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 12 listopada

Sylwia Bujak

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama