Licytują skarpety na remont kościółka

  • 13.12.2017, 10:40
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Licytują skarpety na remont kościółka
Zabytkowy kościółek św. Jana w Starym Bublu (gmina Janów Podlaski) wymaga remontu. Potrzebne są spore nakłady finansowe na modernizację. Dlatego proboszcz parafii zdecydował się, by licytować robione przez niego własnoręcznie skarpetki na profilu facebookowym. Cały dochód zostanie przeznaczony na odnowienie kościółka.

Parafia w Gnojnie posiada na swoim terenie dwie zabytkowe świątynie. Oprócz kościółka w Starym Bublu jest też kościół parafialny p.w. św. Antoniego Padewskiego. Tam w miarę możliwości przeprowadzane były potrzebne prace. Problemem jest kościółek św. Jana w Bublu Starym. To piękna świątynia, która jest zabytkiem architektury lecz wymaga ciągłych nakładów finansowych.

Remont przekracza możliwości finansowe parafii, a ostatni odbył się w latach 80 XX wieku. Do tego momentu udało się jedynie wymienić okna, pozyskując pieniądze z funduszu kościelnego, gdzie otrzymano 85 proc. dotacji. – Chcielibyśmy wymienić wszystko co jest zniszczone i wymaga naprawy, aby XIX wieczna świątynia odzyskała swój dawny blask, a także była punktem godnym odwiedzenia. Przybliżony koszt wynosi 150 tys zł i przekracza możliwości naszej parafii – mówi ks. Marcin Chudzik, proboszcz parafii Gnojno, który zdecydował się na ciekawą akcję.

Na profilu "Zbiórka Dla Jana" na portalu społecznościowym Facebook pojawiła się możliwość licytacji skarpetek św. Jana, robionych własnoręcznie przez proboszcza. – Co tydzień będą pojawiać się nowe skarpetki, które można śmiało licytować. W tej chwili robione są wyłącznie przeze mnie, ale w przyszłości mają pomóc parafianki. By licytować wystarczy wpisać kwotę pod zdjęciem danych skarpetek – mówi ks. Marcin Chudzik. Prac remontowych będzie jednak sporo. Wstępnie parafia złożyła projekt do ministerstwa o dofinansowanie nowego dachu. – Póki co jednak stoi to pod dużym znakiem zapytania. Jeżeli udałoby się odnowić dach, kolejnymi etapami byłaby wymiana m.in. podłogi w środku kościółka – dodaje. Więcej informacji odnośnie akcji można znaleźć na stronie: www.zbiorkadlajana.pl. Oprócz aukcji można też wesprzeć akcję finansowo, poprzez wpłatę darowizny na nr konta 56 2130 0004 2001 0795 3508 0001.

Kościół św. Jana Ewangelisty w Bublu Starym został pierwotnie wzniesiony w 1740 roku jako cerkiew unicka, a później był użytkowany przez parafię prawosławną i neounicką. Prawosławni użytkowali świątynię do 1944 r. A dwa lata później przekształcono ją w kościół rzymskokatolicki, filię parafii w Gnojnie. Po 1966 r. z architektury usunięto elementy bizantyjsko-rosyjskie wprowadzone po 1875 roku, czyli charakterystyczne wieżyczki i cebulaste kopułki.

(mm)

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe