Powiat Bialski: Nowa specustawa zatrzyma ASF?

  • 16.12.2017, 08:01
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Powiat Bialski: Nowa specustawa zatrzyma ASF?
Na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów przyjęty został projekt nowej specustawy w sprawie walki z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń, który szaleje na terenie powiatu bialskiego, a niedawno pojawił się już w okolicach Warszawy. Czy nowe założenia pomogą walce z wirusem?

Chodzi przede wszystkim o dodatkowe działania związane z rozprzestrzeniającym się ciągle  wirusem ASF. – Od dwóch tygodni obserwujemy przeniesienie się wirusa ASF do centralnej Polski. W związku z tym, w trybie pilnym, w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwem Środowiska, przygotowaliśmy projekt ustawy – mówi Rafał Romanowski, podsekretarz stanu w MRiRW.

Proponowane rozwiązania dotyczą przede wszystkim zmian: ustawy o granicy państwowej, prawa łowieckiego oraz inspekcji weterynaryjnej. Zmiana ustawy o granicy państwowej spowoduje, że możliwe będzie stawianie na gruntach położonych w pasie drogi granicznej urządzeń lub budowli, które powstrzymają rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych zwierząt. Krótko mówiąc chodzi o budowę długo zapowiadanego płotu przy wschodniej granicy. 

Zgodnie z zapisami w projekcie, osoby, które należą do związku łowieckiego miałyby prawo do 6 dni urlopu okolicznościowego w roku, który pozwalałby im uczestniczyć w prowadzeniu odstrzałów sanitarnych. 

Nowa specustawa budzi jednak spore wątpliwości wśród rolników. Uważają, że takie działania mogłyby pomóc, gdyby zostały przedstawione dużo wcześniej – Budowa płotu jest sprawą oczywistą, ale byłoby to najbardziej skuteczne, gdyby zbudowano go kilka lat wcześniej. Cała specustawa jest jednak spóźniona i nieadekwatna do sytuacji. – mówi Adam Olszewski przedstawiciel rolniczego OPZZ z terenu powiatu bialskiego.

Przypomnijmy, że rolnicy od 7 grudnia protestują w Warszawie. Rolnicze OPZZ przygotowało swoje postulaty odnośnie walki z ASF. – Jesteśmy bardzo dumni z tego protestu. Widać było od początku determinację rolników. Skandowaliśmy, żeby Jurgiel został zdymisjonowany.– dodaje Olszewski.

Więcej na ten temat w numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 50 z 12 listopada

Maciej Maciejuk

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe