Biała Podlaska: Myślała, że pomaga oficerowi CBŚP. Straciła prawie 26 tysięcy

  • 18.12.2017, 11:21
  • Słowo Podlasia | polub nas na Facebooku
Biała Podlaska: Myślała, że pomaga oficerowi CBŚP. Straciła prawie 26 tysięcy
To była dobrze przemyślana akcja. Oszuści wykazali się wyjątkową przebiegłością. Tym razem podszyli się pod agenta CBŚP i prokuratora, którzy prowadzą dochodzenie w sprawie szajki nieuczciwych pracowników banku. Na ich celowniku znalazło się małżeństwo seniorów.

W oszustwo zaangażowanych było kilka osób. Najpierw do małżeństwa z Białej Podlaskiej zadzwoniła kobieta podająca się za oficera Centralnego Biura Śledczego Policji i poinformowała, że prowadzona jest akcja wymierzona w nieuczciwych pracowników banku, którzy kradną pieniądze z kont. Oszustka twierdziła, że zagrożone są także pieniądze pokrzywdzonych i poleciła, by wypłacili oni z banku swoje oszczędności.

Mąż, 62-latek instruowany cały czas telefonicznie przez fałszywą funkcjonariuszkę, a następnie przez mężczyznę podającego się za prokuratora, wypłacił w dwóch bankach 50 tysięcy złotych. Na szczęście powstrzymał się przed pozostawieniem pieniędzy we wskazanym przez oszustów miejscu czyli pod zaparkowanym samochodem. Gdy zadzwonił na komendę, dowiedział się, że właśnie uniknął straty posiadanych oszczędności.

Niestety nie udało się to jego żonie. Oszuści wykazali się wyjątkową przebiegłością i zadzwonili do 61-latki, w tym samym czasie, gdy jej mąż wyszedł z domu i udał się do banku w związku z telefonem od fałszywej funkcjonariuszki CBŚP. Metoda działania oszustów była taka sama. Kobieta stosowała się do ich telefonicznych poleceń i wypłaciła z banku 19 tysięcy złotych. Zostawiła pieniądze obok kosza na śmieci na podwórku kamienicy w centrum miasta.

Na domiar złego instruowana przez oszustów pokrzywdzona pożyczyła z banku prawie 7 tysięcy złotych i zostawiła je w tym samym miejscu, co swoje oszczędności. Gdy kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustów, było już za późno. Pozostawione przez nią pieniądze ktoś zabrał.

W obydwu przypadkach sprawcy podtrzymywali łączności telefoniczną ze swoimi ofiarami, nawet w czasie wypłacania przez nich pieniędzy w banku.

Policja ostrzega, że nadchodzący okres świąteczny może być czasem wzmożonej aktywności oszustów. – Pamiętajmy, że pomysłowość oszustów nie zna granic. Podają się oni za członków rodziny, którzy potrzebują pieniędzy, za urzędników mających wypłacić dotacje czy też wyrównania, jak też coraz częściej za policjantów, funkcjonariuszy CBŚP i prokuratorów zajmujących się rozpracowaniem oszustów. Zachowajmy ostrożność w przypadku tego typu telefonów. Nie decydujmy się pochopnie na wypłatę i przekazanie pieniędzy. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez tych rozmówców. Zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje poradźmy się osób najbliższych, bądź też skontaktujmy się z jednostką Policji dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 – apeluje Wojciech Lesiuk z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej

Sylwia Bujak

Słowo Podlasia | polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
R
R 19.12.2017, 11:27
Seniorzy? 61 i 62 lata to seniorzy?

Pozostałe