Powiat Radzyński: Podatek rolny bez zmian, choć potrzeby rosną

  • 19.12.2017, 08:02 (aktualizacja 19.12.2017, 11:22)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Powiat Radzyński: Podatek rolny bez zmian, choć potrzeby rosną
Radni gmin pod koniec roku decydowali o wysokości średniej ceny skupu żyta na swoim terenie. Od tej kwoty naliczany jest podatek rolny w gminach. Kwoty nie zmienią się w porównaniu z obowiązującymi w tym roku. Nie znaczy to, że finansowych potrzeb w gminach nie przybywa.

GUS w październiku ogłosił stawkę średniej ceny skupu żyta będącą podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok 2018. Ma on wynosić 52,49 zł za kwintal. Rady gmin, przeważnie w listopadzie, głosują stawki cen skupu na swoim terenie. Mają prawo do ich obniżenia względem kwoty ustalonej przez GUS i korzystają z tego prawa.

W końcu trzeba będzie podnieść

W gminie Czemierniki średnią cenę żyta ustalono ponownie na 38 zł za kwintal, co daje podatek w wysokości 95 złotych za hektar (cena 2,5 kwintala - kwota podatku za 1 ha). – Była dyskusja na komisjach. Ostatecznie radni nie podnieśli ceny skupu żyta w porównaniu z poprzednim rokiem – mówi Krystyna Dobrowolska, wójt gminy Czemierniki. Nie ukrywa jednak, że w końcu decyzję o poniesieniu tej kwoty trzeba będzie podjąć.

Innym obniżają, rolnikom nie podniosą

Wysokość ceny skupu żyta ustalona w gminie Czemierniki oscyluje pośrodku stawek przyjętych przez gminy w powiecie radzyńskim. Najwyższą kwotę ustaliło miasto, to 48 zł za kwintal. Najniższą cenę skupu żyta już kolejny rok będzie miała gmina Kąkolewnica. Tu również radni zdecydowali pozostać przy kwocie z tego roku, czyli 35 zł za kwintal. 

– Nasza gmina jest typowo wiejska. Jeśli inne grupy dostają apanaże i obniża im się podatki, to trudno zwiększać kwotę rolnikom, którzy w porównaniu z innymi, nie mają łatwiej. To byłoby nieuczciwe  – mówi Jarosław Koczkodaj, wójt gminy Ulan. 

Dopasowują do koniunktury

W gminie Wohyń i Radzyń kwoty w tym i w przyszłym roku ustalono na poziomie 40 zł za kwintal. – U nas ta stawka funkcjonuje od kilku lat. Radni oczywiście dyskutowali na ten temat na komisjach, przed posiedzeniem rady. Gdy dochodzi do ustalenia wysokości ceny skupu żyta, rada zawsze rozważa ogólną koniunkturę. Co roku coś dzieje się w rolnictwie na tyle niekorzystnego, że nie decydujemy się na podnoszenie rolnikom podatku.  – mówi sekretarz UG w Wohyniu, Tomasz Jurkiewicz.

Przyznaje jednocześnie, że dodatkowy przychód do budżetu z pewnością by się przydał, bo wydatki rosną. W tym roku żadna z gmin powiatu radzyńskiego nie zdecydowała się na zmianę wysokości cen skupu żyta. W przyszłym roku zostaną więc na tym samym poziomie, co w tym.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 51

Joanna Danielewicz

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe