Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 16:01
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Międzyrzec Podlaski: Gmina kazała przesunąć płoty. Co z budynkami?

Mieszkaniec Rogoźnicy Ryszard Korolczuk dowiedział się niedawno, że bezprawnie zajął pas drogowy. Twierdzi, że został wprowadzony w błąd przez urzędników, bo na wydanej mu mapie jego szerokość wynosiła 9, a nie jak obecnie stwierdzono 12 metrów. Urząd Gminy nakazuje przesunięcie płotu i wyjaśnia, że mieszkaniec posługuje się niewłaściwą mapą.
Międzyrzec Podlaski: Gmina kazała przesunąć płoty. Co z budynkami?

Ryszard Korolczuk  w 2003 roku kupił zabudowaną działkę w Rogoźnicy. – Otrzymałem wszystkie niezbędne pozwolenia podpisane przez uprawnione osoby z Urzędu Gminy i Starostwa Powiatowego. Łącznie z mapą geodezyjną, zgodnie z którą postawiłem płot przy drodze gminnej, do której przylega moja działka. Według tej mapy szerokość drogi wynosi 9 metrów – opowiada Korolczuk.

Jakiś czas temu mężczyzna zaczął poważnie chorować, a posesję wraz z domem i pozostałymi zabudowaniami przepisał córce. W sierpniu tego roku Korolczukowie otrzymali pismo z Urzędu Gminy z informacją, że w wyniku przeprowadzonego w 2017 roku wznowienia i ustalenia przebiegu granic działek położonych wzdłuż drogi gminnej w Rogoźnicy stwierdzono, że bezprawnie zajęli pas drogowy. Gmina nakazała rodzinie usunięcie ogrodzenia w ciągu 21 dni, podobne pisma trafiły do wszystkich sąsiadów Korolczuka.

W pasie drogowym budynki, drzewa i studnia

Na przesunięcie płotu przebywająca obecnie za granicą właścicielka się jednak nie zgadza. Jak mówi "Słowu" występujący w jej imieniu ojciec, w pasie drogowym znalazły się również dwa budynki, studnia i drzewa rosnące na tej działce. – Najwyraźniej gmina chce budować prowadzącą na łąki autostradę o szerokości 12 metrów, bo taką szerokość pasa drogowego nagle wyznaczono. Tylko skąd się wzięły te trzy metry? Napisali, że płot trzeba przesunąć. A co z budynkami, studnią i drzewami? – żali się mężczyzna.

Korolczukowie szacują, że koszty jakie trzeba byłoby ponieść w związku z usunięciem z pasa drogowego znajdującej się w nim infrastruktury opiewałyby na około 100 tys. zł.

Jeździli po śladzie, trzeba było uporządkować drogę

Skąd nagła zmiana szerokości pasa drogowego zapytaliśmy w Urzędzie Gminy w Międzyrzecu Podlaskim. Według urzędników, pas na drodze wewnętrznej w Rogoźnicy zawsze miał szerokość 12 metrów, jednak dotychczas kwestia ta nie była uporządkowana. 

– Postanowiliśmy uporządkować kwestię szerokości pasa drogowego w tamtym miejscu, choćby ze względów bezpieczeństwa. Odbyło się to na prośbę części mieszkańców. W przypadku działki pani Korolczuk, nikt nie nakazuje rozbiórki budynków czy przesuwania infrastruktury – mówi Krzysztof Adamowicz, wójt gminy Międzyrzec Podlaski. 

Nie ta mapa

W kwestii mapy z 2003 roku, według której pas drogi w Rogoźnicy wynosi 9, a nie jak twierdzą urzędnicy 12 metrów usłyszeliśmy, że mapa, którą Ryszard Korolczuk otrzymał w momencie zakupu działki służy wyłącznie do celów zagospodarowania terenu. Gminni urzędnicy podpierają się przy tym pismem z Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej, w którym wydano opinię w spornej sprawie: "(...) Mapa zasadnicza nie jest dokumentem źródłowym do ustalenia przebiegu granicy. Mapy zasadnicze zakładane były w latach 90-tych w postaci analogowej na podstawie pomiarów na gruncie z przeznaczeniem do celów inwestycyjnych. Granice na nich były wkartowane na podstawie pomiarów na gruncie, czyli były zgodne z użytkowaniem. Mapa zasadnicza jest aktualizowana na bieżąco na podstawie pomiarów geodezyjnych, przebieg granic jest poprawiany na podstawie pomiarów geodezyjnych (...)" - czytamy w piśmie.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 51

Monika Pawluk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama