Radzyń Podlaski: Nadleśnictwo w pigułce w środku miasta

  • 21.12.2017, 09:35 (aktualizacja 21.12.2017, 09:42)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Radzyń Podlaski: Nadleśnictwo w pigułce w środku miasta
Nadleśnictwo Radzyń Podlaski rozpoczęło realizację projektu, który przygotowywało od lat. W tym roku przygotowano teren pod ogród leśny, który powstanie na 1,3 hektarowej działce przy ul. Warszawskiej. Ma on pełnić funkcję parku i uczyć mieszkańców o specyfice kompleksów leśnych powiatu radzyńskiego.

Na realizację przedsięwzięcia Nadleśnictwo gromadziło fundusze od kilku lat. – W latach 2010 -15 priorytetem było stworzenie dróg leśnych. W międzyczasie jednak koncepcja stworzenia edukacyjnego ogrodu leśnego znalazła uznanie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Przedsięwzięcie znalazło się w opracowywanym 10-letnim planie edukacyjnym. Niestety nie mamy statusu Leśnego Kompleksu Promocyjnego, więc realizację takiego projektu, jaki sobie zamierzyliśmy, musimy sfinansować sami – mówi nadleśniczy Krzysztof Hołowiński.

A projekt, który postanowiło zrealizować radzyńskie Nadleśnictwo oszacowano na 800-900 tys. zł. 

Chodzi o działkę przy Nadleśnictwie, na której kiedyś funkcjonował Ośrodek Transportu Leśnego i stolarnia. – Gdy przestały istnieć, teren nie był użytkowany, trochę zarósł, był nieatrakcyjny i niereprezentatywny. Teraz chcemy, by powstało tu Nadleśnictwo Radzyń w pigułce. Będą tu utworzone zbiorowiska roślinności charakterystyczne dla naszych leśnych terenów, czyli grąd, bór sosnowy i las brzozowy. Zachowamy tu jednak charakter parkowy i rekreacyjny. – mówi nadleśniczy Krzysztof Hołowiński.

W przyszłym roku, wiosną na przygotowanym już terenie zrealizowane zostaną nasadzenia. Rośliny będą uzupełnianie sukcesywnie, w miarę wzrostu drzew.

Teren będzie gotowy na przyjęcie pierwszych odwiedzających około września przyszłego roku. – Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest to, by park służył mieszkańcom Radzynia. To wkład Lasów Państwowych i Nadleśnictwa Radzyń w funkcjonowanie lokalnej społeczności – mówi nadleśniczy.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 51

Joanna Danielewicz

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe