Czy osoba karana może pracować jako zawodowy kierowca?

  • 29.12.2017, 09:32
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Czy osoba karana może pracować jako zawodowy kierowca?

Zamierzam zacząć pracować jako kierowca zawodowy. Niestety, jestem osobą karaną, czy to mnie wyklucza? Jeden mój kolega twierdzi, że tak, że z tego powodu nie mógł podjąć zatrudnienia, inny zaś twierdzi, że każdy może jeździć na tirze, o ile tylko posiada właściwe prawo jazdy.

S. D. (dane do wiadomości redakcji)

Prawda, jak to często bywa, leży po środku. Pierwszy kolega o tyle miał rację, iż do dnia 14 sierpnia 2013 roku wedle obowiązującego wówczas brzmienia przepisów (a konkretnie ustawy o transporcie drogowym) kierowca wykonujący przewozy drogowe nie mógł być skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa przeciwko: bezpieczeństwu w ruchu lądowym, mieniu (np. kradzież, rozbój, oszustwo, wandalizm etc.), dokumentów (np. fałszerstwo) czy ochronie środowiska.

Jak nietrudno się domyślić, w chwili obecnej przepisy nie przewidują już takiego zakazu, doszło w tym zakresie do pewnej deregulacji. Nie ma jednak racji także drugi z kolegów. Otóż przesłanką negatywną, wprost przewidzianą w art. 5c ust. 1 pkt. 4 ustawy jest orzeczony przez sąd zakaz wykonywania zawodu kierowcy. W praktyce są to dość rzadkie przypadki i z reguły sądy ograniczają się do orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów określonego typu – co jednak nie jest równoznaczne z zakazem prowadzenia pojazdów.

Na marginesie warto wspomnieć, iż posiadanie stosownych uprawnień to nie wszystko, konieczne jest jeszcze m.in. przejście dodatkowego szkolenia i wykonanie stosownych badań lekarskich i psychologicznych.

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe