Jak skutecznie zmienić nawyki żywieniowe?

  • 03.01.2018, 09:46
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Jak skutecznie zmienić nawyki żywieniowe?
Zmianę można rozpocząć w każdym momencie, ale wiele osób łączy ją z jakimiś konkretnymi datami lub wydarzeniami. Wśród nich prym wiedzie 1 stycznia. "Od nowego roku..." i tu zaczyna się długa lista postanowień. Wiele z nich dotyczy zdrowego odżywiania i pozbycia się zbędnych kilogramów. Co zrobić, żeby w tym roku wreszcie udało nam się zrealizować noworoczne postanowienie i odczuć satysfakcję z własnej sprawczości?

Postanowienia dotyczące zmiany stylu życia należą do najbardziej popularnych postanowień noworocznych. To dlatego siłownie i kluby fitness przeżywają na początku stycznia prawdziwy boom. Problem w tym, że tzw. silnej woli starcza nam zaledwie na kilka tygodni.

Ale nie w silnej woli problem, lecz w nieodpowiednim przygotowaniu do procesu zmiany. Każda zmiana wymaga wyjścia z tzw. strefy komfortu, czyli miejsca, w którym – mimo wrażenia, że życie przecieka nam przez palce i nie mamy na nic wpływu - czujemy się pewnie i bezpiecznie. W procesie zmiany nie zostaną nam więc oszczędzone pokusy i chwile zwątpienia. Musimy się do tego przygotować, mieć plan, wsparcie i wizję... I zrobić pierwszy krok.

Przygotowując postanowienia noworoczne, warto poznać własne motywy i wykorzystać osobistą skuteczność. Najważniejsze jest działanie. Pierwszy – nawet najmniejszy krok - może spowodować, że zacznie ci się chcieć, że obudzą się w tobie nieznane do tej pory pokłady motywacji.

Od czego zacząć? Na samym początku sformułuj swoje postanowienia w sposób pozytywny. Odpowiedz na pytania: co chcesz osiągnąć, jak chcesz, by było? Powiedz sobie, czego chcesz zamiast czego nie chcesz np.: Gdy myślisz, że nie chcesz więcej podjadać w sytuacjach stresujących przeformułuj to na: chcę odżywiać się świadomie.

Określ, po czym poznasz, że masz to czego potrzebujesz? Wyznacz czas, w którym chcesz to postanowienie zrealizować np.: dajesz sobie sześć miesięcy. Zastanów się, co będziesz robić, aby osiągnąć to, co zamierzasz. Tu będzie potrzebna burza mózgu a potem wybranie tych pomysłów, które zależą tylko od ciebie, nad którymi masz kontrolę i które są dla ciebie ważne.

Kolejny krok to refleksja nad tym, co powstrzymuje cię przed osiągnięciem tego, co jest tak ważne dla ciebie? Następnie przyjrzyj się skutkom realizacji postanowienia, czyli jakie konsekwencje poniesiesz, gdy zrealizujesz to, co pragniesz zrealizować? Pomoże ci w tym odpowiedź na pytania: Kiedy już osiągniesz to, czego chcesz, co jeszcze w twoim życiu zmieni się na lepsze? Jakie twoje zdolności, umiejętności, zasoby pomogą ci osiągnąć to, czego pragniesz? Jaki pierwszy krok zrobisz, by osiągnąć to, czego pragniesz? Kiedy zaczniesz? Po czym poznasz, że masz już za sobą pierwszy etap? Wyobraź to sobie, spisz cele i krok po kroku plan działania.

Weronika Bielicka

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe