Biała Podlaska: Tomografia bez kolejek? Już niebawem [GALERIA]

  • 05.01.2018, 09:06 (aktualizacja 05.01.2018, 09:14)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Biała Podlaska: Tomografia bez kolejek? Już niebawem [GALERIA]
Bialski szpital otrzymał nowy, specjalistyczny sprzęt. Znajduje się on w nowej Pracowni Tomografii Komputerowej i Rentgenowskiej, zlokalizowanej w Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologicznych. Od niedawna wzbogacono też zasób oddziału kardiologii. Poprawi się komfort leczenia pacjentów i zmniejszą się kolejki.

Otwarcie Pracowni Tomografii Komputerowej i Rentgenowskiej odbyło się 3 stycznia, a mieści się ona w Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologicznych przy ul. Jana II Kazimierza. – To druga taka pracownia w naszym szpitalu. Do tej pory mieliśmy jeden tomograf w dziale radiologii i tamten posiadamy nadal. Nowy tomograf będzie służył pacjentom tego budynku, ale również wszystkim pacjentom ambulatoryjnym – zapowiada dyrektor Dariusz Oleński. W pracowni znajdują się wysokiej klasy 16-rzędowy tomograf komputerowy oraz aparat RTG, o łącznej wartości ponad 2 mln zł.

Obecnie na wykonanie tomografii komputerowej oczekuje kilkaset osób. Uruchomienie nowej pracowni ma tę kolejkę skrócić. Dyrektor Oleński zakłada, że za rok przestanie ona w ogóle istnieć, a badania tomograficzne wykonywane będą na bieżąco. 

To jednak nie koniec ważnych zakupów w bialskim szpitalu. W minionym roku z budżetu województwa lubelskiego został zakupiony aparat RTG z ramieniem C, o wartości nieco ponad 1 mln zł. Urządzenie pozwala, poprzez wizualizację procesu, kontrolować procedurę wprowadzania elektrod do jam serca. Aparat znajduje się w pracowni wszczepiania stymulatorów bialskiego szpitala. Zakup tego sprzętu był podyktowany rosnącym zapotrzebowaniem na tego typu zabiegi. 

W planach jest także utworzenie stanowiska krążenia pozaustrojowego typu ECMO. – Mamy zaplanowane pomieszczenia, łącznie około stu metrów kwadratowych. Ponadto w bloku operacyjnym tworzymy salę hybrydową, w której będzie kolejny, dostępny dla wszystkich oddziałów, angiograf. Będą mogli z niej korzystać kardiolodzy, chirurdzy naczyniowi, neurochirurdzy i radiolodzy zabiegowi – wylicza dyrektor.

Przed szpitalem stoi jeszcze jedno poważne wyzwanie. To inwestycja pod hasłem Bialska Onkologia. – Będzie pawilon na blisko osiemdziesiąt łóżek. Na pierwszym i drugim piętrze będą się odbywały hospitalizacje na oddziale onkologii klinicznej, chemioterapii i hematologii. Na poziomie zerowym będą poradnie związane ze schorzeniami onkologicznymi oraz bardzo duży, doskonale wyposażony odcinek diagnostyki układu pokarmowego: gastroskopii i kolonoskopii, który planujemy wyposażyć w najnowszy sprzęt – zapowiada dyrektor..

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 9 stycznia

Justyna Dragan

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Zdjęcia (19)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe