Gmina Stara Kornica: Zabytkowe kościoły odzyskają dawny blask

  • 10.01.2018, 08:00
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Gmina Stara Kornica: Zabytkowe kościoły odzyskają dawny blask
Ponad 1,7 mln zł Zarząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na renowację dwóch zabytkowych kościołów w gminie Stara Kornica: kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Starej Kornicy oraz kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Starych Szpakach.

Umowa na projekt została podpisana 29 grudnia przez wicemarszałek Janinę Ewę Orzełowską, członka Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbietę Lanc i proboszcza Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Starej Kornicy ks. Mirosława Pietrzaka. Według założeń, modernizacja zabytkowych świątyń powinna zachęcić mieszkańców i turystów do częstszego ich odwiedzania. 

Wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska podczas podpisania umowy powiedziała, że starania o pieniądze uświadomiło, jak bezcenne wartości ma w sobie tradycja regionu, wartości tworzące tożsamość kulturową jego mieszkańców.

W kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Starej Kornicy zaplanowano gruntowny remont. Renowację przeszła już elewacja budynku, odnawiane są obecnie wnętrza oraz dach kościoła. Wieżę i dzwonnicę również czeka remont. Dodatkowo wybudowane zostaną schody z podjazdem dla osób niepełnosprawnych. Budynek zaopatrzony zostanie w nową instalację przeciwpożarową i antywłamaniową. Remontu doczeka się również przykościelny parkan.

Drugi zabytek – kościół pw. MB Częstochowskiej w Starych Szpakach – będzie miał nowy dach, elewację i sygnaturkę. W środku położone zostaną nowe posadzki, a także wymienione okna i drzwi zewnętrzne. 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 2/2018

Joanna Gąska

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe