Gmina Terespol: Którędy mają chodzić piesi?

  • 12.01.2018, 10:04 (aktualizacja 12.01.2018 10:11)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Gmina Terespol: Którędy mają chodzić piesi?
Mieszkańcy mówią, że to drogowy paradoks. W Lebiedziewie, przy drodze wojewódzkiej nr 816, zbudowano niedawno ponad dwukilometrową ścieżkę rowerową. Korzystają z niej jednak w większości piesi, upatrując w tym jedynej szansy na bezpieczne przemieszczanie się po ruchliwej trasie, na której nie ma chodnika. Obawiają się tylko jednego: mandatów.

– Jest problem. Piesi są przeganiani ze ścieżki na drugą stronę drogi. Jeden rower dziennie tędy przejedzie, a my musimy po jezdni chodzić, bo nie ma chodnika – mówi jeden z mieszkańców.

Lebiedziew jest sporą wioską położoną wzdłuż tzw. nadbużanki. Ścieżka rowerowa, która niedawno tu powstała, ciągnie się na odcinku ponad dwóch kilometrów. Zajmuje pas o szerokości 2,5 metra. Czy nie znalazłoby się tu miejsce również dla pieszych? Pierwotnie zamierzano utworzyć ciąg pieszo-rowerowy, ale okazało się to niemożliwe ze względu na niewystarczającą szerokość pasa. Tak więc postawiony znak wyraźnie informuje, że droga jest przeznaczona tylko dla ruchu rowerów. Miejscowa ludność chodzi jednak tą ścieżką, choć pojawiają się głosy przestrogi przed prawnymi konsekwencjami.

Jak się okazuje, za spacerowanie po ścieżce rowerowej pieszy może otrzymać mandat w wysokości 50 złotych. Zastępca komendanta Komisariatu Policji w Terespolu Marian Głuszczuk przestrzega, że funkcjonariusze będą konsekwentnie egzekwować przepisy. – Prawo jest prawem. Jeżeli przepisy są łamane, to musimy reagować – mówi komendant.

– Ten odcinek, który zrobiliśmy, leży w ciągu trasy Gren Velo. Zależało nam na poprawieniu warunków, ponieważ dotychczas rowerzyści musieli na tym odcinku poruszać się jezdnią. Natomiast gdybyśmy zbudowali chodnik, rowerzyści nie mogliby z niego korzystać. Z kolei po ścieżce rowerowej pieszy może spacerować z zachowaniem ostrożności – oznajmia Andrzej Gwozda, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie

Czyżby mieszkańców dręczyły bezzasadne obawy? Zasady poruszania się pieszych określa  ustawa "Prawo o ruchu drogowym". Artykuł 11 tejże ustawy zawiera zapis, że korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 2/2018

Sylwia Bujak

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe