Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 19:48
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Prawo pracy: Kiedy muszę wysłać pracownika na ponowne badanie lekarskie?

Prawo pracy: Kiedy muszę wysłać pracownika na ponowne badanie lekarskie?

Mój pracownik od ponad dwóch miesięcy jest na zwolnieniu lekarskim, które wkrótce się kończy. Jednocześnie bezpośrednio po zakończeniu okresu leczenia chciałby on udać się na urlop wypoczynkowy, wcześniej zaplanowany w planie urlopów. Osobiście nie mam zastrzeżeń i nie zamierzam robić problemu, ale mam wątpliwość, czy aby wcześniej nie musiałbym go skierować na badania lekarskie. Czy jest to konieczne po zakończeniu zwolnienia chorobowego, czy też można je przeprowadzić po powrocie z urlopu wypoczynkowego?

Monika D. (dane do wiadomości redakcji)

Pytanie Czytelnika powstało na tle art. 229 § 2 zd. 2 Kodeksu pracy, stosownie do którego brzmienia w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku (na marginesie warto pamiętać o tym przepisie, dość często jest on bowiem przeoczany).

W piśmiennictwie prawniczym i orzecznictwie przyjmuje się jednak, iż "decydujące znaczenie ma w tym przypadku wykładnia funkcjonalna tego przepisu. Obowiązek pracodawcy skierowania pracownika na badania wynikający z tej normy prawnej wiąże się z kwestią bezpieczeństwa i higieny pracy. Dopuszczenie do wykonywania pracy pracownika po długiej chorobie bez potwierdzenia zachowania zdolności do pracy byłoby obciążone ryzykiem z punktu widzenia bezpiecznego wykonywania pracy. Odnosi się to zatem do sytuacji, w której po okresie choroby pracownik ma faktycznie świadczyć pracę.

W takich wypadkach dopuszczenie do pracy powinno poprzedzić badanie lekarskie. W sytuacji natomiast, gdy bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia chorobowego, a w tym przypadku urlopu macierzyńskiego, pracownik rozpoczyna urlop wypoczynkowy, o żadnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa pracy nie może być mowy" (uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 9 marca 2011 roku, sygn. akt II PK 240/10).

W konsekwencji stwierdzić należy, iż pracownik może w porozumieniu z pracodawcą kontynuować swoją nieobecność w pracy na warunkach urlopu wypoczynkowego, a stosowne badania winny być przeprowadzone po zgłoszeniu przez niego (faktycznej) gotowości jej świadczenia – a więc Czytelnik winien skierować danego pracownika na badania dopiero po powrocie z urlopu.

Nadmienić też należy, że urlop wypoczynkowy może być udzielony tylko w sytuacji, gdy pracownik rzeczywiście jest zdolny do pracy. Wspomnianym urlopem nie można "zakamuflować" jego rzeczywistej choroby.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama