W Łomazach drożej za śmieci niesegregowane

  • 18.01.2018, 09:16 (aktualizacja 18.01.2018, 09:26)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
W Łomazach drożej za śmieci niesegregowane
Od początku roku w gminie zmienił się sposób odbierania odpadów. Mieszkańcy muszą je wkładać do worków w określonych kolorach. W górę poszła też stawka za odpady niesegregowane, bo wójt chce zmniejszyć liczbę gospodarstw, które nie segregują śmieci.

Na jednej z ostatnich sesji Artur Zaborowski z bialskiej firmy Komunalnik, która ponownie wygrała przetarg na odbiór śmieci w gminie Łomazy, opowiadał, jak wyglądała będzie gospodarka odpadami.

Od stycznia ważne jest, w jakich workach wystawiane będą śmieci. Odpady zbierane selektywnie powinny być gromadzone w pojemnikach lub w workach z tworzyw sztucznych o pojemności od 60 do 120 litrów o następującej kolorystyce: papier – kolor niebieski, szkło – kolor zielony, metale i tworzywa sztuczne – kolor żółty, odpady ulegające biodegradacji – kolor brązowy, popiół – kolor czarny. – Na początku będziemy po jednym worku zostawiać, ale nadwyżkę trzeba zakupić samemu w sklepach lub u nas, kosztują około 20 groszy za sztukę – mówi Zaborowski.

– Stare pojemniki zostają. Gdy ktoś ma pojemnik i chce w nim gromadzić papier czy szkło, to powinien go opisać, na przykład flamastrem, lub nakleić naklejkę. Worki nie muszą być podpisane, wystarczy aby był w danym kolorze – dodaje przedstawiciel Komunalnika.

Uchwała, którą radni podejmowali w listopadzie ubiegłego roku, reguluje częstotliwość odbioru śmieci. I tu nastąpiły pewne zmiany. Papier odbierany będzie raz na trzy miesiące, metale i tworzywa sztuczne – raz w miesiącu, szkło – raz na trzy miesiące, odpady ulegające biodegradacji – raz w miesiącu, popiół – jeden raz w miesiącu od października do maja, a odpady wielkogabarytowe – dwa razy w roku.

Jednocześnie po rozmowie z Przedsiębiorstwem Wielobranżowym Komunalnik dopuszczono składowanie kości zwierząt jako resztek z jedzenia do tzw. odpadów ulegających biodegradacji. W gminie jak się okazuje znaczna część mieszkańców segreguje śmieci. – Nasz cel jest taki, żeby wyeliminować w gminie odpady niesegregowane. Ta liczba zmniejszyła się w ostatnim roku z 20 do 12 procent. – mówi wójt. 

Na jednej z ostatnich sesji radni zmienili stawki. W przypadku gospodarstw segregujących odpady będzie to 5 zł od gospodarstwa domowego liczącego 1 osobę, 10 zł od gospodarstwa domowego liczącego 2 osoby, 15 zł od gospodarstwa domowego liczącego 3 osoby, 20 zł od gospodarstwa domowego liczącego 4 osoby, 24 zł od gospodarstwa domowego liczącego 5 osób i więcej.

Ustalono też się stawki opłat za odpady zmieszane. Od 1 stycznia jest to 15 zł od gospodarstwa domowego liczącego 1 osobę, 30 zł – 2 osoby, 45 zł – 3 osoby, 60 zł – 4 osoby, 75 zł – 5 osób, 90 zł – 6 osób, 105 zł – 7 osób i 120 zł od gospodarstwa domowego liczącego 8 osób i więcej.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 3/2018

Justyna Dragan

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe