Powiat Radzyński: ASF atakuje świnie, do odstrzału idą dziki

  • 20.01.2018, 08:04
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Powiat Radzyński: ASF atakuje świnie, do odstrzału idą dziki
Stado 25 świń zlikwidowano w Derewicznej w gminie Komarówka Podlaska. Powiatowy lekarz weterynarii wydaje zarządzenie o odstrzale sanitarnym dzików, które koła łowieckie mają zrealizować do końca lutego. – Mieliśmy nadzieję, że zimą sytuacja z wirusem się uspokoi. Niestety byliśmy w błędzie – przyznaje starosta radzyński Lucjan Kotwica.

Po tym, jak w połowie roku wirus ASF pojawił się w gminie Kąkolewnica i zaatakował tam w kilku wsiach hodowle świń, nikt nie miał wątpliwości, że nie uda się go zdusić w zarodku. Grabowiec był jedną z wsi, w której skutkiem pojawienia się wirusa w czterech gospodarstwach było wybicie wszystkich świń w miejscowości. Późną jesienią rozprzestrzenianie się wirusa wśród świń wyhamowało. – Mamy kolejne ognisko wśród trzody chlewnej, w środku zimy – mówi Lucjan Kotwica, starosta radzyński.

Chodzi o miejscowość Derewiczna w gminie Komarówka Podlaska. Tu wyniki badań puławskiego laboratorium z 10 stycznia potwierdziły wystąpienie ASF w hodowli liczącej 25 sztuk świń. Zwierzęta zgodnie z przepisami zostały wybite.

O ile w ostatnich miesiącach ASF nie pojawiał się w świńskich stadach zbyt często, to przypadków zachorowań dzików w powiecie radzyńskim nie brakuje. Chore – martwe lub odstrzelone – dziki pojawiły się w gminach Radzyń, Wohyń, Kąkolewnica, Komarówka Podlaska. – Ostatnio niemal każdego dnia znajdujemy padłe sztuki. Zanim uda się do nich dotrzeć, często leżą w lesie nawet kilka tygodni. Tusza się rozkłada, rozdrapują ją inne zwierzęta. A co za tym idzie, wirus jest przenoszony – wyjaśnia Alina Smyk, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Radzyniu Podlaskim.

Dodaje, że u połowy ze zgłaszanych przypadków padłych dzików wykrywany jest ASF. Z tego też względu 8 stycznia powiatowy lekarz weterynarii w Radzyniu wydał zarządzenie odstrzału sanitarnego dzików we wszystkich gminach powiatu. Myśliwi z kół łowieckich mających obwody na terenie powiatu do końca lutego mają odstrzelić 167 dzików. 

Zabite dziki, które okażą się zdrowe, zagospodarować będą mogli myśliwi. – Przymierzamy się również do akcji przeszukiwania lasów pod kątem padłych dzików. Takie akcje mają zostać przeprowadzone w nadleśnictwach do końca kwietnia. Chodzi o oczyszczenie lasów z potencjalnych źródeł wirusa – wyjaśnia zastępca lekarza weterynarii w Radzyniu Podlaskim. Znalezione truchła dzików będą poddawane utylizacji.

Więcej na ten temat w najnowszym radzyńskim wydaniu Słowa Podlasia, 3/2018

Joanna Danielewicz

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
wiesniak
wiesniak 21.01.2018, 23:06
Rolnicy pow.radzynskiego nie dajcie ubijac zdrowych swin!W ten sposob nie walczy sie z choroba weteryniaze maja obowiazek leczyc i zapobiegac chorobie.Pomor istnial jak dlugo istnieja badania i nauka. Dzis nikt nie ma 100%na czym to polega jest to wykonywanie polecen z gory.weteryniaze nie kiwna palcem bo dla nich duza kasa i chca zeby ta 'choroba'trwala jak najdluzej..
kam 61
kam 61 20.01.2018, 15:14
Zadnego pomoru nie ma.To wymysl weteryniazy zeby kse lupic.LECZYC a nie niszczyc czyjs dorobek!
jestem ze wsi
jestem ze wsi 20.01.2018, 14:55
Bzdura!!!!!!Pomor swin istnial od dawna.Czym sie rozni pomor polski od afrykanskiego-unijna nazwa?Jak jest przenoszony-na butach a co z ptakami,psami,kotami itp.?Gdzie jest szczepionka profilaktyczna!?Najlepiej ubic zdrowe swinie i zakazac hodowli.To tak jakby cukrzykom ucinac konczyny zamiast leczyc.Cala ta afera ma pomoc finansowo weteryniazom tym nieudacznikom.Jezeli jest ktos tu chory to tylko system weterynari....

Pozostałe