Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 11:57
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Gmina Czemierniki: Kultura w odrestaurowanym dworku?

W tym roku gmina rozpocznie rewitalizację zabytkowego dworku w Bełczącu. W odnowionych murach powinno jednak coś się dziać. Władze gminy myślą o stworzeniu tam Gminnego Ośrodka Kultury.
Gmina Czemierniki: Kultura w odrestaurowanym dworku?

1 mln 392 tys. zł – to kwota, jaką z Regionalnego Programu Operacyjnego jesienią ubiegłego roku pozyskała gmina na rewitalizację dworku. Całkowity koszt prac przy restauracji zabytkowych murów oszacowano na 2 mln zł. – Chcielibyśmy przeprowadzić prace w tym i przyszłym roku. Oczywiście wszystko musi być realizowane pod nadzorem konserwatorskim. Firma, która stanie do przetargu, to też nie będzie mogła być zwykła firma budowlana. To muszą być specjaliści w remontowaniu zabytków. – mówi Krystyna Dobrowolska, wójt gminy Czemierniki.

Dworek w Bełczącu to pozostałość własności Firlejów. W XVI wieku Mikołaj Firlej zbudował tu folwark. Po II wojnie światowej w dworku funkcjonowała wojskowa szkoła kierowców. Później przez lata służył lokalnej społeczności jako siedziba szkoły podstawowej. Tak było do 2003 roku. Od tego czasu budynek nie był zagospodarowany.

Zaopiekowali się nim mieszkańcy. – Mieszkańcy dbają o to, jak o swoje. Tak naprawdę od razu, gdy szkoła przestała istnieć, pilnowaliśmy, by otoczenie budynku było należycie utrzymane. Pamiętam, że kobiety ze wsi dbały o rabaty – mówi Eugeniusz Latek, radny gminy Czemierniki i mieszkaniec Bełcząca. 

Radny przyznaje, że gdyby budynek nie był zabytkiem, mieszkańcy  byliby w stanie wykonać, też w czynie społecznym, prace związane z jego zabezpieczeniem. Niestety, tego nie mogą zrobić sami. Nigdy nie zgodzili się jednak na zbycie nieruchomości. 

Obecnie z dworku korzystają grupy działające we wsi: zespół śpiewaczy, gospodynie, dzieci. W Bełczącu odbywa się również plener malarski organizowany przez Starostwo Powiatowe. – Jesteśmy za tym, by do nas przyjeżdżali i sobie tu organizowali różne imprezy – zapewnia radny.

Wójt Dobrowolska też myśli o przeznaczeniu dworku na cele kulturalne. – W gminie nie mamy ośrodka kultury. Nigdy zresztą, jak pamiętam, nie było tu takiej instytucji. Nie umiem nawet powiedzieć, dlaczego tak się złożyło, bo działań kulturalnych jest u nas dużo – mówi. 

Gdy więc zmaterializował się plan odrestaurowania zabytkowego dworku w Bełczącu, narodził się pomysł, by w przyszłości ulokować tam kulturalną instytucję gminy. W 2016 roku w Bełczącu powstało Stowarzyszenie Rozwoju i Promocji Wsi Bełcząc. To z jego inicjatywy radni wsi przekonali władze gminy, że w dworek należy zainwestować.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 4/2018

Joanna Danielewicz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama