Jak legalnie zatrudnić obcokrajowca?

  • 25.01.2018, 12:37 (aktualizacja 25.01.2018, 12:46)
  • Artykuł partnera
Jak legalnie zatrudnić obcokrajowca?
Mając w planach zatrudnienie do pracy obcokrajowca, a zwłaszcza zza wschodniej granicy, trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż będzie wymagało to spełnienia określonych wymogów oraz dopełnienia wielu formalności. Na załatwienie wszystkiego potrzebny będzie przede wszystkim czas.

Od czego trzeba zacząć?

Mając zamiar zatrudnić we własnej firmie obcokrajowca, trzeba najpierw go znaleźć. Nie jest to trudne, gdyż obecnie takie osoby same szukają pracodawców. Oczywiście wiąże się z to z ryzykiem, gdyż nie wiadomo jakie umiejętności posiada pracownik z Ukrainy czy innego państwa, dlatego dobrym sposobem jest zatrudnianie cudzoziemców przez specjalny serwis, w którym wystarczy tylko dodać ogłoszenie, a dylemat gdzie znaleźć Ukraińców do pracy rozwiąże się sam.
Jakie formalności trzeba załatwić, by zatrudnić obcokrajowca?
Zatrudniając obcokrajowca, procedury zaczynają się od:
    - załatwienie pozwolenia na pracę. W tym celu pierwsze kroki trzeba skierować do Wojewody. W przypadku pracowników z Ukrainy można liczyć na procedurę uproszczoną zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, co znacznie przyśpieszy cały proces, a także pozwoli zaoszczędzić pieniądze.
    - zarejestrowania oświadczenia w odpowiednim urzędzie pracy, bo tylko na jego podstawie obywatel ukraiński może przekroczyć granicę, czyli mówiąc wprost, musi mieć potwierdzenie, że w Polsce czeka na niego zatrudnienie. Takie oświadczenie trzeba przekazać przyszłemu pracownikowi, by mógł wjechać do Polski.
      Jeśli uda się załatwić te formalności związane z dokumentacją, a przyszły pracownik przekroczył granicę, pozostałe kwestie nie będą już takie trudne.
Jaką umowę musi mieć obcokrajowiec?
      Podpisanie umowy z nowym pracownikiem jest kolejną priorytetową sprawą, bo tylko na jej podstawie obcokrajowiec może zostać dopuszczony do pracy.
W zależności od jej charakteru Ukrainiec bądź inny cudzoziemiec może pracować na:
    - tradycyjną umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin
    - umowę o dzieło
    - umowę zlecenie
Można powiedzieć, że jest to już kwestia ustaleń pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.
Należy jednak pamiętać, iż stawka na umowie nie może być niższa od obowiązującej w Polsce, w okresie, kiedy następuje zatrudnienie.

      Bez względu, jaki rodzaj umowy zostanie podpisany, pracodawca musi zapewnić minimalne wynagrodzenie.
Umowa o pracę- jakie formalności trzeba załatwić?
Oferując umowę o pracę, każdy pracodawca będzie miał do wypełnienia kolejne formalności, bo przyszły pracownik musi:
    - posiadać badania lekarskie, jeśli wykonywana praca tego wymaga
    - przejść szkolenie BHP i PPOŻ
    - zostać zgłoszony do ubezpieczenia, czyli wizyta w ZUS-e jest konieczna
Na jaki czas można zatrudnić Ukraińca?
     W świetle prawa obcokrajowiec nie może pozostawać w zatrudnieniu na terenie Polski dłużej niż pół roku. Jeśli wywiązuje się z obowiązków, a pracodawca chce, by pozostał na stanowisku, może skierować ponowny wniosek o wydanie zezwolenia na pracę. Można jednak to zrobić dopiero po upływie trzech miesięcy od zatrudnienia.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe