Gmina Łomazy: Chodniki, siłownia pod chmurką i sala kinowa

  • 26.01.2018, 09:49 (aktualizacja 26.01.2018, 10:02)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Gmina Łomazy: Chodniki, siłownia pod chmurką i sala kinowa
O nowym budżecie, w tym zaplanowanych na ten rok inwestycjach, z wójtem gminy Łomazy rozmawia Justyna Dragan.

Na ostatniej grudniowej sesji rady gminy była okazja do podsumowania roku. Jaki to był rok dla mieszkańców gminy Łomazy?

– Na początku roku rozliczyliśmy projekt przebudowy drogi powiatowej w Studziance. Duży projekt na kwotę ponad 2,5 mln zł z dofinansowaniem z PROW i powiatu bialskiego. W ciągu roku wykonane zostały dokumentacje na budowę dróg gminnych w Dubowie, Łomazach, Huszczy Drugiej i Koszołach. Obecnie staramy się o środki na budowę tych dróg.

Zakończony został pierwszy etap prac związany z budową chodnika przy pl. Jagiellońskim i ul. Brzeskiej w Łomazach za ponad 100 tys. zł. Zakończona została także budowa chodnika przy drodze wojewódzkiej w Dubowie, za blisko 260 tys. zł.

Wykonano cześć zjazdów przy ul. Budzyń, chodnik przed świetlicą w Stasiówce oraz zakupiono kostkę na remont chodnika przy ul. Kościuszki w Łomazach. Jednocześnie w centrum Łomaz, dzięki współpracy z powiatem, została wprowadzona nowa organizacja ruchu. Na pewno na początku było to utrudnienie dla mieszkańców, ale jest zdecydowanie bezpieczniej na skrzyżowaniu ulic Kozłowskiej ze Spółdzielczą.

Oprócz dróg, które wciąż w gminie modernizujecie, mocno stawialiście też na gospodarkę wodno-kanalizacyjną.

– Na początku roku rozliczyliśmy i zakończyliśmy prace związane z budową sieci wodociągowej wraz z przyłączami w miejscowości Burwin-Korczówka i Wólka Korczowska na łączną kwotę ponad 800 tys. zł. Z końcem roku zakończono budowę sieci wodociągowej w kolonii Łomazy. Całkowita wartość projektu to blisko 1,3 mln zł, z czego 85 procent kosztów kwalifikowanych to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Jednocześnie została wykonana dokumentacja na budowę nowych sieci w miejscowościach Jusaki-Zarzeka i Wola Dubowska.

 26 stycznia radni uchwalą budżet na przyszły rok. Jakie najważniejsze inwestycje związane z infrastrukturą są w nim zapisane?

– Budżet na 2018 rok został pozytywnie zaopiniowany przez Regionalną Izbą Obrachunkową. Najważniejsze inwestycje zawarte w projekcie budżetu to chociażby wymiana lamp ulicznych na energooszczędne typu led czy przebudowa i modernizacja budynku GOK i biblioteki: ocieplenie, wymiana dachu i adaptacja poddasza na salę kinową, parking przed budynkiem oraz wyposażenie obiektu.

Będziemy też inwestować w odnawialne źródła energii oraz infrastrukturę. Wśród inwestycji drogowych planowana jest budowa chodnika przy ul. Brzeskiej w Łomazach w stronę cmentarza. Drugi etap prac wykonywany będzie wspólnie z powiatem za ponad 300 tys. zł.

Warto też wspomnieć o projekcie "Kreatywna Szkoła", który obejmuje organizację zajęć pozalekcyjnych, zajęć wyrównawczych oraz wyposażenie sal lekcyjnych, m.in. w nowe komputery. Wartość projektu z dofinansowaniem Europejskiego Funduszu Społecznego to 577,8 tys. zł.

Mieszkańcy z pewnością czekają na zapowiadaną salę kinową. Kiedy rozpocznie się planowany remont w GOK, który to obejmie?

– Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania i ogłoszenia przetargu na przebudowę budynku GOK i biblioteki. Poddasze zostanie przeznaczone na salę kinową oraz salę prób. Będzie to długa inwestycja, która może potrwać nawet pięć miesięcy, bo wiąże się to z podniesieniem i wymianą dachu. 

W tym roku gmina planuje również realizację projektu, dzięki któremu powstanie siłownia pod chmurką. To pierwsze tego typu miejsce w Łomazach?

– W 2017 roku wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną w Łomazach złożyliśmy wniosek do BLGD na dofinansowanie budowy siłowni zewnętrznej w parku w centrum Łomaz. Po rozpatrzeniu wniosków projekt zakwalifikował się do dofinansowania, obecnie czekamy na podpisanie umowy. 

Cały wywiad przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa, 4/2018

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe