Gmina Stara Kornica: Marysieńki mają już 30 lat!

  • 31.01.2018, 08:10
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Gmina Stara Kornica: Marysieńki mają już 30 lat!
Zespół Ludowy Marysieńki ze Szpak obchodzi 30-lecie istnienia. Wydarzenie stało się okazją do wspólnej biesiady w ramach II Przeglądu Piosenki Kabaretowo-Biesiadnej "Szpacze Trele Morele". Były życzenia dla jubilatek, wspólna biesiada i tańce do samego rana.

2 stycznia 1988 roku na zebraniu Koła Gospodyń Wiejskich w Starych Szpakach mieszkanki Szpak postanowiły założyć zespół śpiewaczy, który zgromadził wtedy 21 kobiet. Marysieńki spotykały się zupełnie amatorsko, by kultywować tradycje regionalne. Tekstów i melodii piosenek uczyły się od starszych mieszkanek Szpak, a z czasem same zaczęły układać własne kompozycje. Ponieważ większość kobiet w zespole miała na imię Maria, stąd decyzja o nazwie zespołu – Marysieńki.

W minioną sobotę 27 stycznia Zespół Ludowy Marysieńki świętował 30-lecie działalności. Jubileusz wpisał się w ramy II Przeglądu Piosenki Kabaretowo Biesiadnej "Szpacze Trele Morele". Wydarzenie zgromadziło ponad 200 osób. 

– Pamiętajmy, że takie zespoły to część naszej historii – powiedziała w rozmowie ze "Słowem" wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. – Przypominają nam z jednej strony o tym, co było kiedyś, a z drugiej edukują młodzież. Jubileusz pokazuje, że są ludzie w mniejszych miejscowościach, którzy chcą coś robić i wystarczy pomóc im się zorganizować. W Szpakach liderkami takich działań integracyjno-edukacyjnych są kobiety, a kobiety, jeżeli mają możliwość pokazania swojej prawdziwości i tożsamości, to potrafią to zrobić świetnie. 

– Bardzo się cieszę, że na terenie powiatu mamy Marysieńki. To nasza marka eksportowa – stwierdził wicestarosta Karol Szymaniuk. Szpacza scena Treli Moreli to wieczór pełen śpiewu i tańca. Nie zabrakło tam tradycyjnych piosenek ludowych w wykonaniu zarówno jubilatek Marysieniek, jak również pozostałych zaproszonych zespołów i kapel ludowych. W repertuarze pojawiły się także piosenki biesiadne.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 5/2018

Joanna Gąska

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe