Radzyń Podlaski: Szpital powalczy o miliony

  • 02.02.2018, 10:19 (aktualizacja 02.02.2018, 10:24)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Radzyń Podlaski: Szpital powalczy o miliony
Starostwo udzieli szpitalowi finansowej rękojmi, by mógł ubiegać się o milionowe wsparcie na unowocześnienie medycznego zaplecza. Jeśli składany właśnie wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, to radzyński SPZOZ wykona inwestycję za ponad 6 mln zł.

Radni powiatowi wyrazili zgodę na zabezpieczenie 2 mln 278 tys. zł na pokrycie wkładu własnego, jakim szpital musi się wykazać wnioskując od dotację unijną na podniesienie jakości świadczeń medycznych.

– Na początku kadencji zarząd powiatu wyznaczył sobie cztery priorytetowe zadania do realizacji: projekt geodezyjny, uczestnictwo w megaprojekcie drogowym, budowa warsztatów szkolnych przy ZSP i właśnie podnoszenie jakości usług w SPZOZ. Niestety okazało się, że jeśli chodzi o projekty szpitalne, to powiaty, jako organy założycielskie, nie mogą się starać o pieniądze dla szpitali. Do projektów przystąpić muszą same placówki zdrowotne. Tak też się stało w przypadku naszego szpitala. Wniosek jest już gotowy i lada chwila będzie złożony – mówi starosta Lucjan Kotwica.

Powiat zdecydował się przyjąć uchwałę mówiącą o zabezpieczeniu potrzebnej na wkład własny kwoty w przyszłorocznym budżecie, choć w tym roku kończy się radnym kadencja. – Gdyby szpital zdecydował się na gwarancje bankowe, poniósłby duże koszty bez względu na to, czy w finale otrzymałby dotację, czy nie. Nie ma sensu narażać placówki na takie wydatki, skoro można wesprzeć ją inaczej. – mówi Kotwica. 

A do zyskania jest sporo. Jeśli wniosek szpitala zostanie pozytywnie rozpatrzony i zakwalifikowany do finansowania w ramach megaprojektu "Zdrowie Lubelskie. Optymalizacja usług medycznych", to na realizację zaplanowanych inwestycji SPZOZ przeznaczy łącznie 6 mln 863 tys. zł. W ramach projektu zakupiony zostanie przede wszystkim rezonans magnetyczny. 

Tak więc jeśli szpital w Radzyniu pozyska dotacje unijne, to w placówce pojawią się:  rezonans, rentgen (na potrzeby którego, również z projektu, zmodernizowane zostanie specjalne pomieszczenie), wideogastroskop, wideokoronoskop, myjnia endoskopowa, 50 nowoczesnych łóżek oraz wymieniony zostanie sprzęt w centralnej sterylizatorni.

– Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić w marcu przyszłego roku. Jeśli projekt naszego szpitala przejdzie, to pod koniec 2019 roku należy się spodziewać rozpoczęcia jego realizacji – przewiduje starosta.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 5/2018

Joanna Danielewicz


 

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe