Terespol: Kolor, różnorodność i tradycja [GALERIA]

  • 04.02.2018, 08:00 (aktualizacja 10.02.2018, 19:28)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Terespol: Kolor, różnorodność i tradycja [GALERIA]
Sobotni wieczór 27 stycznia otworzył 23. Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich. Na terespolskiej scenie wystąpiło łącznie 26 chórów z Polski, Białorusi i Ukrainy. Organizowane od wielu lat w przygranicznym mieście dwa dni koncertów to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w tej części Europy.

Za nami kolejna odsłona Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich. To już 23. edycja wydarzenia, które gromadzi chóry i zespoły folklorystyczne z Polski, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Przywożą one ze sobą często zapomniane i nikomu nieznane kolędy, śpiewane dawniej w ich miejscowościach. 

Tegoroczna edycja tego wydarzenia odbyła się się w Miejskim Ośrodku Kultury w Terespolu 27 i 28 stycznia. Przyjazną atmosferę organizatorzy stworzyli od pierwszych chwil festiwalu. 

Główną ideą tej kulturalnej imprezy o zasięgu międzynarodowym są wzajemne poznanie i integracja środowisk wielokulturowych. Festiwal przyczynia się również do przypomnienia kart tradycji kulturowej naszego regionu

Imprezę otworzył lokalny Zespół Śpiewaczy "Echo Polesia" z Terespola. Gospodarzy reprezentowali Zespół Folklorystyczny Łobaczewianki z gminy Terespol, Chór Ziemi Włodawskiej "Vłodaviensis" z Włodawy, Chór Akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego z Lublina, Chór Bractwa Świętych Cyryla i Metodego z Bielska Podlaskiego, Zespół Folklorystyczny "Hiłoczka" Związku Ukraińców Podlasia z Czeremchy, Chór "Chołomczyna" - Centrum Kultury Prawosławnej z Chełma oraz Zespół Wokalny "Duschevno" z Mrozów, który zaproponował publiczności kolędy gruzińskie.

Niespodzianką była wizyta Zespołu Folklorystycznego "Mała Tęcza" z Żar, który przemierzył kilkaset kilometrów z zachodu Polski. Dzieci, najmłodszy występujący uczestnik miał 5 lat, i młodzież zaprezentowała się w strojach polskich – krakowskich, lecz śpiewała repertuar zarówno tradycji zachodnio-, jak i wschodniosłowiańskiej.

Białoruś była reprezentowana przez pięć grup, wśród których wyjątkową, pod względem artystycznym, była "Ubi Caritas", która urozmaiciła scenę nieczęsto spotykanymi tu instrumentami: djembe, gitarami akustycznymi, fletem, klarnetem oraz skrzypcami. 

Kolor, rozmaitość oraz dziecięcy gwar na scenę wprowadziły z kolei grupy z Ukrainy, których skład tworzyli przedstawiciele najmłodszego pokolenia. Kostiumy, jakie zaprezentowali – od spódnic, poprzez koszule i gorsety, po szyszkowe wianki, sosnowe "przeszkadzajki" i dzwoneczki, dzieci wykonały własnoręczne specjalnie na ten festiwal.

Tegorocznej edycji muzycznej imprezy towarzyszyła akcja charytatywna. Uczestnicy mogli wziąć udział w zbiórce pieniędzy na rzecz Kacpra Wójciaka. Zgromadzeni mieli też okazję zapoznać się z dwiema wystawami fotograficznymi: "Droga życia. Ręczniki ludowe Ziemi Bielskiej" Aliny Dębowskiej oraz Katarzyny i Jerzego Sołubów, a także "Święte kąty Podlasia" Tomasza Poskrobko i Tomasza Grzesia.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 5/2018

 

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Zdjęcia (69)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe