Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:54
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Terespol: Kolor, różnorodność i tradycja [GALERIA]

Sobotni wieczór 27 stycznia otworzył 23. Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich. Na terespolskiej scenie wystąpiło łącznie 26 chórów z Polski, Białorusi i Ukrainy. Organizowane od wielu lat w przygranicznym mieście dwa dni koncertów to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w tej części Europy.
Terespol: Kolor, różnorodność i tradycja [GALERIA]

Za nami kolejna odsłona Międzynarodowego Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich. To już 23. edycja wydarzenia, które gromadzi chóry i zespoły folklorystyczne z Polski, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Przywożą one ze sobą często zapomniane i nikomu nieznane kolędy, śpiewane dawniej w ich miejscowościach. 

Tegoroczna edycja tego wydarzenia odbyła się się w Miejskim Ośrodku Kultury w Terespolu 27 i 28 stycznia. Przyjazną atmosferę organizatorzy stworzyli od pierwszych chwil festiwalu. 

Główną ideą tej kulturalnej imprezy o zasięgu międzynarodowym są wzajemne poznanie i integracja środowisk wielokulturowych. Festiwal przyczynia się również do przypomnienia kart tradycji kulturowej naszego regionu

Imprezę otworzył lokalny Zespół Śpiewaczy "Echo Polesia" z Terespola. Gospodarzy reprezentowali Zespół Folklorystyczny Łobaczewianki z gminy Terespol, Chór Ziemi Włodawskiej "Vłodaviensis" z Włodawy, Chór Akademicki Uniwersytetu Przyrodniczego z Lublina, Chór Bractwa Świętych Cyryla i Metodego z Bielska Podlaskiego, Zespół Folklorystyczny "Hiłoczka" Związku Ukraińców Podlasia z Czeremchy, Chór "Chołomczyna" - Centrum Kultury Prawosławnej z Chełma oraz Zespół Wokalny "Duschevno" z Mrozów, który zaproponował publiczności kolędy gruzińskie.

Niespodzianką była wizyta Zespołu Folklorystycznego "Mała Tęcza" z Żar, który przemierzył kilkaset kilometrów z zachodu Polski. Dzieci, najmłodszy występujący uczestnik miał 5 lat, i młodzież zaprezentowała się w strojach polskich – krakowskich, lecz śpiewała repertuar zarówno tradycji zachodnio-, jak i wschodniosłowiańskiej.

Białoruś była reprezentowana przez pięć grup, wśród których wyjątkową, pod względem artystycznym, była "Ubi Caritas", która urozmaiciła scenę nieczęsto spotykanymi tu instrumentami: djembe, gitarami akustycznymi, fletem, klarnetem oraz skrzypcami. 

Kolor, rozmaitość oraz dziecięcy gwar na scenę wprowadziły z kolei grupy z Ukrainy, których skład tworzyli przedstawiciele najmłodszego pokolenia. Kostiumy, jakie zaprezentowali – od spódnic, poprzez koszule i gorsety, po szyszkowe wianki, sosnowe "przeszkadzajki" i dzwoneczki, dzieci wykonały własnoręczne specjalnie na ten festiwal.

Tegorocznej edycji muzycznej imprezy towarzyszyła akcja charytatywna. Uczestnicy mogli wziąć udział w zbiórce pieniędzy na rzecz Kacpra Wójciaka. Zgromadzeni mieli też okazję zapoznać się z dwiema wystawami fotograficznymi: "Droga życia. Ręczniki ludowe Ziemi Bielskiej" Aliny Dębowskiej oraz Katarzyny i Jerzego Sołubów, a także "Święte kąty Podlasia" Tomasza Poskrobko i Tomasza Grzesia.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 5/2018

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama