Najstarsza bialczanka przeżyła 106 lat

  • 6.02.2018, 08:25
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Najstarsza bialczanka przeżyła 106 lat
Nie żyje Zofia Osińska, najstarsza bialczanka. Jeszcze dwa lata temu, gdy świętowała swoje 104 urodziny, czuła się całkiem nieźle i chętnie dzieliła się swoimi wspomnieniami.

O bialczance pisaliśmy w maju 2015 roku, kiedy odwiedził ją prezydenta miasta Biała Podlaska Dariusz Stefaniuk wraz z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Iwoną Kaliczuk, by złożyć życzenia z okazji urodzin. Kobieta skończyła wtedy 104 lata. Był tort, życzenia, łzy wzruszenia i doskonała okazja do wspomnienia różnych momentów jej długiego życia.

Zofia Osińska urodziła się 12 maja 1911 r. we wsi Poddudy (obecnie okolice Mińska na Białorusi). W czasie II wojny światowej została wywieziona wraz z rodziną na Syberię, gdzie w obozie dla kobiet pomagała lekarzowi. Wiedziała, co to głód i ciężka praca. Czas mijał, przeminęła młodość i dopiero w latach 50. można było wrócić do Polski. Podróż zakończyła się w Terespolu, skąd trafiła do Białej Podlaskiej. Tu dostała pracę w PSS. Pracowała w restauracjach Podlasianka i Stylowa. Muzyka, ludzie, gwar – to choć na chwilę pozwalało zapomnieć o trudnych latach na Syberii. Szkoda było utraconej młodości, ale radość powodowała myśl o wolności i poczuciu bezpieczeństwa.

Pani Zofia przeżyła w swoim życiu wiele trudności, a dzięki zahartowaniu długo mogła cieszyć się dobrym zdrowiem. Nie miała już jednak ukochanego męża, od przeszło 30 lat była wdową.

Najstarsza bialczanka odeszła w spokoju, 1 lutego, po przeżyciu 106 lat.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 6/2018

Justyna Dragan

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe