Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 06:43
Reklama
Reklama

Biała Podlaska: Fit mamy wkraczają do akcji

 – Jest duża potrzeba pogłębiana świadomości kobiet w sprawie mądrego i bezpiecznego sposobu odzyskiwania formy po ciąży. Panuje niesłuszny pogląd, że dysfunkcje powstałe po porodzie to jest coś normalnego i trzeba z tym żyć. Jest też druga strona medalu. Kobiety decydują się na katorżnicze treningi, żeby móc z powrotem być zadowolonym ze swojej figury, a to jest bardzo niebezpieczne – mówią Beata Eliaszuk i Kasia Borowik, które na podstawie własnych doświadczeń wiedzą, z czym borykają się młode mamy. Kobiety połączyły siły, stworzyły zgrany team i rozpoczęły walkę ze stereotypami. O tym, jakie najczęstsze błędy popełniają świeżo upieczone mamy, opowiadają w rozmowie z Sylwią Bujak.
Biała Podlaska: Fit mamy wkraczają do akcji

"Sześć sposobów na odzyskanie sylwetki sprzed ciąży", "Wróć do formy po porodzie", "Jak odzyskać figurę po ciąży" – internet aż huczy od rad dla młodych mam. Dlaczego to ważne, żeby kobieta, która zamierza wrócić do pełnej aktywności, skorzystała z opieki specjalistów?

Beata: – U kobiet po porodzie często występują różnego rodzaju dysfunkcje, które trzeba zbadać. Wbrew pozorom, o wielu problemach się nie mówi, przyjmuje się do wiadomości, że kobieta po ciąży wygląda inaczej, że ma prawo mieć różne dolegliwości. Określenie problemu, pozwala nad nim skutecznie pracować i precyzuje kierunek treningów, które są kolejnym etapem powrotu do formy.

Kasia: – Są to różnego rodzaju problemy. Bóle kręgosłupa, problemy z nietrzymaniem moczu, zaburzenia funkcji seksualnych  wszystko zależy od tego, jak przebiegała ciąża i poród, czy kobieta rodziła naturalnie, czy przez cesarskie cięcie. 

Beata: – Jest mnóstwo ćwiczeń, które pomagają zniwelować różne dolegliwości. Kobiety często poprzestają na wizycie u położnej i ginekologa, a zapominają, że powinny pójść do fizjoterapeuty, który sprawdzi mięśnie gładkie, mięśnie dna miednicy, a nawet to, czy kobieta potrafi z powrotem prawidłowo oddychać. Są to podstawy, na których trzeba się skupić podczas powrotu do formy.

Wiele osób powiedziałoby w tym momencie, że nasze mamy i babcie radziły sobie bez tego.

Beata: – To prawda. Nie należy jednak zapominać, że te dolegliwości, przez które przechodzą teraz kobiety w średnim wieku, mogą być wynikiem tego, że zaraz po ciąży nie pracowało się nad własnym organizmem i ciałem.

Jak to się stało, że zaczęłyście oferować pomoc w tym zakresie? 

Kasia: – Mnie również nie ominęły różnego rodzaju "przejścia poporodowe". Gdy ja rodziłam, tematyce powracania do pełnej funkcjonalności organizmu młodych mam nie poświęcało się wiele uwagi. Rozpoczynałam już wtedy pracę jako fizjoterapeutka, jednak byłam wyszkolona głównie w ortopedii. Nie było wtedy też dostępnych zbyt wielu szkoleń ukierunkowanych na potrzeby kobiet ciężarnych. Gdy więc kilka lat temu na rynku pojawiły się oferty takich kursów, od razu z nich skorzystałam. Szkolenia pod kątem fizjoterapii dla kobiet w ciąży i po ciąży zwróciły moją uwagę na to, że wiele problemów pojawiających się w tym okresie, o których mówi się, że są czymś normalnym i na co trzeba dać przyzwolenie, tak naprawdę można zniwelować.

Beata: – Ja z kolei sześć lat temu odkryłam swoją pasję w fitnessie. Zrozumiałam, że to jest coś, co chciałabym robić w życiu, ale szukałam konkretnej ścieżki, w której mogłabym się realizować. Nie miałam jeszcze swojego dziecka, ale wybrałam specjalizację ukierunkowaną na aktywność w ciąży i odzyskiwanie formy po ciąży. W międzyczasie sama zaszłam w ciążę, z czego się bardzo cieszyłam. Dzięki temu mogę, nie tylko bazując na teorii, lecz na własnym doświadczeniu, lepiej poprowadzić zajęcia, ponieważ wiem, jak kobieta czuje się w trakcie ciąży i jak dochodzi do siebie po ogromnym wysiłku, jakim jest poród. 

Panuje przekonanie, że jeżeli przez dziewięć miesięcy organizm przygotowywał się do porodu, to tyle samo czasu potrzebuje na powrót do formy sprzed ciąży. Czy to nie jest zniechęcające dla młodych dziewczyn, które szybko chcą odzyskać dawną figurę i sprawność?

Beata: – Są dwie skrajne postawy. Z jednej strony są kobiety, które zauważają u siebie pewne dysfunkcje, ale stwierdzają, że tak ma być, że kiedyś się tym zajmą, i to jest złe podejście. Z drugiej strony kobiety, które ogólnie dobrze się czują po porodzie, od razu chcą mieć superpłaski brzuch, idą na siłownię, rozpoczynają ostre treningi, i tym robią sobie krzywdę..

Beata: – Mięśnie nie pamiętają, jak się ćwiczy. One są tak słabe, że podczas ćwiczeń pracę mogą przejmować inne partie mięśniowe, przez co nie widać efektów. Co więcej, mogą wystąpić kontuzje i urazy. Prawie co trzecia młoda mama, którą spotykam, ma rozejście mięśni prostych brzucha. Jeżeli o tym nie wie i zaczyna intensywnie ćwiczyć, pogłębia tę dolegliwość. Dlatego powinno się zaczynać od oddechu, zbudowania na nowo właściwej postawy, ćwiczeń mięśnia dna macicy i dopiero po pewnym czasie możemy wprowadzać podczas treningów obciążenia. 

 Z jakimi najczęstszymi problemami u młodych mam się spotykacie?

 Kasia: – Bardzo duży odsetek dziewczyn zmaga się z rozejściem mięśnia prostego brzucha. W takim przypadku brzuch robi się dużo większy, np. w momencie zwiększonego ciśnienia. Wywołuje to wiele negatywnych skutków, takich jak nietrzymanie moczu czy ból kręgosłupa. 

Jak świeżo upieczona mama ma pogodzić opiekę nad maleństwem z dbaniem o siebie? 

 Beata: – To zrozumiałe, że chcemy jak najwięcej czasu poświęcać swojemu dziecku i w ferworze obowiązków odkładamy siebie gdzieś na bok. Ale im szybciej się zmotywujemy, tym łatwiej wpadniemy w rytm i odzyskując formę będziemy czuły się lepiej, a to odbije się pozytywnie na wypełnianiu zadań mamy. Natomiast im dłużej odwlekamy, tym trudniej jest wdrożyć w swoje życie aktywność.

 Prowadzę grupowe zajęcia dla mam po porodzie, na które przychodzą ze swoimi dziećmi. Jeżeli maluszek ma stabilną główkę, może już z nami aktywnie uczestniczyć w ćwiczeniach. Z takiego rozwiązania korzystają kobiety, którym łatwiej w ten sposób jest się zmobilizować do aktywności, bądź te, które chcą jak najwięcej czasu spędzać ze swoją pociechą lub nie chcą powierzać opieki nad dzieckiem komuś obcemu. 

Cały wywiad przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 6/2018



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Sabina 11.07.2022 20:29
Dziękuję dr Ogundele! Mój mąż chciał rozwodu, bo spotykał się z inną kobietą, dowiedziałam się o świetnej czarodziejce. Po pracy dr Ogundele mój mąż odwołał proces dotyczący rozwodu. I wróciliśmy do domu po 24 godzinach i teraz jesteśmy razem szczęśliwi. Powiedziałem dr Ogundele, że podzielę się jego dobrą pracą, dlatego udostępniam to tutaj, aby ludzie wiedzieli o tym wspaniałym i uczciwym człowieku, jeśli masz problemy w związku lub małżeństwie lub jakiekolwiek inne problemy, możesz napisać do niego na WhatsApp i Czat Viber: +27638836445. Mam na imię Sabina.

Renata 17.07.2018 08:42
Faktycznie, nie mówi się o tym, a to ważny temat :) Często po ciąży kobiety czują się nieatrakcyjnie, a to bardzo łatwo zmienić. (Jeżeli masz problem z trądzikiem różowatym, zapraszam: https://www.znamlek.pl/acnerose-day-cream-34109.html).

WakaWaka 09.06.2022 11:01
Ona dalej jest to kupienia normalnie? 4 lata minęły i teraz szukam czegoś dla siebie bo od pół roku nic mi nie pomaga dlatego te acnerose by mnie zainteresowało. Jakieś wiarygodne źródło albo sklep?

miszka mamiszka 21.06.2022 12:06
- verdelab - ceneo - strona acnerose - allegro - sohappy - apteka zawiszy te strony wiem że są legitne i sprzedają ten zestaw na pewno.

d. gawronska 05.12.2023 09:33
nadal mozna sie w niego gdzies zaopatrzyc w 2023?

Adriana Sz 10.01.2024 14:42
Wpisz sobie nazwę acnerose w google czy ceneo. Wyjdą Ci wszystkie sklepy czy apteki, które go mają w swoim asortymencie. Mi się normalnie wyświetla.

Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama