Biała Podlaska: Wystawą rozpoczęto świętowanie odzyskania niepodległości

  • 16.02.2018, 08:30
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Biała Podlaska: Wystawą rozpoczęto świętowanie odzyskania niepodległości
W Muzeum Południowego Podlasia udostępniono dla zwiedzających wystawę "O Polskę...". To zbiór pamiątek, fotografii i dokumentów, które dotyczą pochodzących z naszego regionu osób walczących o wolność.

Oficjalnie otwarta w miniony piątek 9 lutego wystawa "O Polskę..." została zorganizowana w ramach obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. – Ideą było zaprezentowanie kolekcji z działu historii, które dotyczą osób indywidualnych, formacji wojskowych, organizacji związanych z południowym Podlasiem i walką o Polskę – tłumaczy Violetta Jarząbkowska, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia.

Prezentowane fotografie, odznaczenia oraz eksponaty i mapy pochodzą z zasobów placówki. – Niektóre z tych rzeczy prezentowane są pierwszy raz, na przykład podarowana w zeszłym roku rozprawa medyczna z 1560 roku. Jest to najstarszy eksponat w dziale historii. Rozprawa napisana gotykiem, wydana w Wenecji – opisuje Jarząbkowska. 

Obecny na otwarciu wystawy bialski regionalista Szczepan Kalinowski uważa, że wystawa to ciekawy początek uczczenia zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Pokazanie na początek pewnego ciągu drogi do niepodległości, czyli chociażby powstania styczniowego, bliskiego sercom Podlasiaków, to dobry pomysł. Można zauważyć dzięki temu, że ta niepodległość nie wzięła się znikąd – mówi Kalinowski. 

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 20 maja.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 7/2018

Justyna Dragan

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe