Nie oddamy aukcji w Janowie!

  • 06.03.2018, 08:55 (aktualizacja 06.03.2018, 08:57)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Nie oddamy aukcji w Janowie!
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa rozważa przeniesienie tegorocznej edycji Święta Konia Arabskiego z Janowa Podlaskiego do Warszawy. Pomysł nie podoba się mieszkańcom i władzom samorządowym ziemi bialskiej. Nie chcą zmiany miejsca imprezy, która w kraju i poza jego granicami utożsamiana jest tradycyjnie ze stadniną w Janowie Podlaskim.

Co roku na terenie Stadniny Koni w Janowie Podlaskim organizowane jest najbardziej prestiżowe wydarzenie w świecie koni arabskich – Święto Konia Arabskiego. Narodowy czempionat arabów odbywa się tu od 1979 roku, a aukcja koni prowadzona jest od roku 1970. Jednak to może się zmienić.

Pod koniec lutego br. pojawiła się informacja, że impreza może zostać przeniesiona do stolicy. Witold Strobel, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (rządowa instytucja, której podlegają państwowe stadniny) przyznaje, że pod uwagę brane są trzy warianty. – Jeden przewiduje przeniesienie całej imprezy do Warszawy, drugi – pozostawienie jej w Janowie Podlaskim. Trzeci polega na rozdzieleniu imprezy, czempionat miałby odbyć się w Warszawie, a aukcja w Janowie. Jeśli w ogóle zapadłaby decyzja odnośnie przeniesienia tej imprezy na Służewiec do Warszawy, to tylko wyjątkowo w tym roku, ze względu na obchody uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Nie mogą uwierzyć

Takie pomysły nie podobają się władzom stadniny w Janowie Podlaskim. Jej prezes, Sławomir Pietrzak uważa, że to zły pomysł, bo stadnina ma bogatą tradycję, historię i prestiż. W ubiegłym roku obchodziła 200-lecie swojego istnienia i została uznana przez prezydenta RP Pomnikiem Historii Polski. 

Pietrzak dodaje, że tegoroczna impreza została już wpisana do kalendarza ECAHO (Europejska Organizacja Konia Arabskiego) i zgodnie z przyjętym harmonogramem jest zaplanowana w stadninie Janów Podlaski w dniach 10-12 sierpnia.

Starosta apeluje do premiera!

Sprawa poruszyła więcej osób. 1 marca br.  starosta bialski Mariusz Filipiuk przesłał  do premiera Mateusza Morawieckiego, ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela oraz dyrektora KOWR listy dotyczące tegorocznej edycji Dni Konia Arabskiego. Wyraża w nich kategoryczny sprzeciw wobec planów ingerowania w organizację imprezy i apeluje o ponowne przeanalizowanie poruszanego problemu. –    Ze szczerą przykrością i głębokim niepokojem przyjąłem doniesienia o planach przeniesienia Narodowego Pokazu Koni Arabskich z Janowa Podlaskiego do Warszawy i rozdzieleniu obchodów Dni Konia Arabskiego Wydarzenie to jest ściśle związane i utożsamiane wyłącznie z Janowem Podlaskim. To właśnie tam narodziła się idea święta konia arabskiego, tam rozwijała się i tam ponad wszystko powinna być kontynuowana. – apeluje starosta Filipiuk.

Szeroka lista poparcia

Z prośbą o wsparcie starosta bialski zwrócił się również do związanych z regionem posłów: Stanisława Żmijana, Adama Abramowicza, Marcina Kamila Duszka, Janusza Szewczaka, senatora Grzegorza Biereckiego i eurodeputowanego Krzysztofa Hetmana.

– Przeniesienie aukcji z Janowa Podlaskiego do Warszawy będzie decyzją szkodliwą dla prestiżu imprezy oraz całego powiatu bialskiego i województwa lubelskiego – uważa poseł Żmijan. 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 10/2018

Michał Karchut

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
MIKI1989
MIKI1989 10.03.2018, 10:38
ZBLIŻAJĄ SIĘ WYBORY ,CIEKAWE CO ZROBIĄ WYBORCY?????ZAPEWNE DALEJ WYBIERAĆ BĘDĄ PIS;-(
ok
ok 07.03.2018, 09:53
Nie drzeć buzi. Lepsza zmiana nadeszła. Chcieliście PIS to go macie.
miki1989
miki1989 07.03.2018, 08:52
pisowcy wszystko zniszczą.taka tradycja dla Janowa Podlaskiego a Jareczek ma to gdzieś.

Pozostałe