Łomazy: Rzeźbiarz i poetka, czyli miłość w cieniu sztuki

  • 15.03.2018, 10:17
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Łomazy: Rzeźbiarz i poetka, czyli miłość w cieniu sztuki
Ona to poetka, której twórczość to obrazy codziennego życia prezentowany przez pryzmat tętniącej życiem przyrody. On jest uznanym rzeźbiarzem, twórcą "Drogi krzyżowej" zdobiącej świątynię w Romaszkach.

Państwo Anna i Wiesław Mikiciukowie z Łomaz wśród codziennych obowiązków znajdują czas na spełnianie pasji, dając w ten sposób ujście emocjom, ale też zaspokajając potrzeby estetyczne odbiorców ich sztuki.

Urodziła się wczesną jesienią w Łomazach w rodzinie Bańkowskich w latach, kiedy wokół –nie tylko na wsi – panowała bieda. Nadano jej imię Anna. We wczesnym dzieciństwie doświadczyła śmierci ojca, co odcisnęło piętno nie tylko na małej dziewczynce, ale całej rodzinie, a szczególnie młodej matce, na której barkach pozostał ciężar utrzymania kilkuhektarowego gospodarstwa. Od tamtej pory rzeczywistość dziecka naznaczona była głównie opieką nad sparaliżowaną babcią, a potem systematyczną nauką oraz ciężką pracą w gospodarstwie przy uprawie ziemi czy hodowli zwierząt.

Dziś Anna Bańkowska-Mikiciuk ma za sobą wiele wywiadów prasowych czy radiowych, rozmów z czytelnikami oraz kilka wieczorów autorskich. Z pomocą rodziny oraz życzliwych osób udało jej się wydać aż 3 tomiki wierszy o wdzięcznych tytułach: "Moje nastroje", "Ścieżkami życia" i "Myśli jak ptaki", w których przez pryzmat tętniącej życiem przyrody interpretuje otaczającą ją rzeczywistość.

***

Przemyślana forma, linie zdradzające wprawione ruchy rąk mistrza, wizerunki świętych, symbole lub motywy ze świata fauny i flory, odpowiednio przygotowane drewno oraz ogromna pasja – oto przepis na doskonałą płaskorzeźbę. Tego typu dzieła wypełniają wnętrza domu poetki nie tylko z powodu zamiłowania do sztuki, ale przede wszystkim życia u boku męża – artysty.

Wiesław Mikiciuk, bo o nim mowa, to twórca ludowy znany nie tylko na terenie powiatu bialskiego. – Moja najbardziej rozpoznawalna kompozycja płaskorzeźb pt. "Droga krzyżowa" uświetnia świątynię w Romaszkach. Tam też znajduje się wykonana przeze mnie rama okalająca – uznawany przez lokalne środowisko za cudowny - obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy" – wyjaśnia artysta. 

Życie państwa Anny i Wiesława Mikiciuków przepełnione jest duchem artyzmu, a każda chwila przynosi coś nowego. Czy przeznaczenie szykuje utalentowanemu małżeństwu jeszcze jakieś niespodzianki? Kto wie, wszak koleje ludzkiego losu są  nieodgadnione...

Cały reportaż przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 11/2018

Justyna Lesiuk-Klujewska

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe