Uczyli się wykonywać palmy

  • 27.03.2018, 12:01 (aktualizacja 27.03.2018, 12:34)
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Uczyli się wykonywać palmy Justyna Lesiuk-Klujewska
Barwinek, żyto, przenżyto, owies, bukszpan, bazie, lawenda oraz zasuszone trawy – bez tych roślin trudno jest wykonać tradycyjną palmę wielkanocną. Przekonali się o tym uczestnicy Warsztatów Wyplatania Tradycyjnych Palm Wielkanocnych, które odbyły się 22 marca w Szkole Podstawowej w Huszczy.

– Celem spotkania jest propagowanie kultury regionalnej i naszych pięknych obyczajów związanych ze świętami Wielkiej Nocy – tłumaczy dyrektor szkoły Dorota Pawłowska. – Nasi uczniowie mają okazję nie tylko poznać symbolikę palmy, ale przede wszystkim wykonać ją samodzielnie lub z pomocą dorosłych.

Magdalena Adamska ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Tłoka" podkreśla, że tego typu inicjatywy łączą pokolenia i pozwalają się zintegrować oraz miło spędzić czas. – Zależy nam na tym, by nie organizować kolejnego konkursu, który wymusza rywalizację między dziećmi, a raczej stworzyć atmosferę do twórczej współpracy – dopowiada. 

Na początku spotkania Wojciech Telaczyński, nauczyciel religii w Zespole Szkół w Łomazach, oraz Magdalena Adamska przybliżyli młodzieży historię wyplatania palm. Następnie rozpoczęła się część praktyczna warsztatów. Dzieci wraz z nauczycielami: Reginą Dzyr, Barbarą Hołownią, Mirosławą Hołownią, Joanną Kowalik i Danutą Nazarewicz oraz wolontariuszkami ze Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, a także członkami "Tłoki" i rodzicami próbowały swych sił w twórczej pracy. – Co ważne, uczestnicy warsztatu mogą zabrać swe dzieła do domów, dzięki czemu ominie ich kupowanie palm, a jednocześnie będą mieli satysfakcję, że ich egzemplarz jest unikatowy – podkreśla Magdalena Adamska.

Organizatorzy przedsięwzięcia: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Tłoka", Szkoła Podstawowa w Huszczy i Zakład Pedagogiki Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. 

Justyna Lesiuk-Klujewska

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe