Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 11:52
Reklama
Reklama

Uczyli się wykonywać palmy

Barwinek, żyto, przenżyto, owies, bukszpan, bazie, lawenda oraz zasuszone trawy – bez tych roślin trudno jest wykonać tradycyjną palmę wielkanocną. Przekonali się o tym uczestnicy Warsztatów Wyplatania Tradycyjnych Palm Wielkanocnych, które odbyły się 22 marca w Szkole Podstawowej w Huszczy.
Uczyli się wykonywać palmy

Autor: Justyna Lesiuk-Klujewska

– Celem spotkania jest propagowanie kultury regionalnej i naszych pięknych obyczajów związanych ze świętami Wielkiej Nocy – tłumaczy dyrektor szkoły Dorota Pawłowska. – Nasi uczniowie mają okazję nie tylko poznać symbolikę palmy, ale przede wszystkim wykonać ją samodzielnie lub z pomocą dorosłych.

Magdalena Adamska ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Tłoka" podkreśla, że tego typu inicjatywy łączą pokolenia i pozwalają się zintegrować oraz miło spędzić czas. – Zależy nam na tym, by nie organizować kolejnego konkursu, który wymusza rywalizację między dziećmi, a raczej stworzyć atmosferę do twórczej współpracy – dopowiada. 

Na początku spotkania Wojciech Telaczyński, nauczyciel religii w Zespole Szkół w Łomazach, oraz Magdalena Adamska przybliżyli młodzieży historię wyplatania palm. Następnie rozpoczęła się część praktyczna warsztatów. Dzieci wraz z nauczycielami: Reginą Dzyr, Barbarą Hołownią, Mirosławą Hołownią, Joanną Kowalik i Danutą Nazarewicz oraz wolontariuszkami ze Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, a także członkami "Tłoki" i rodzicami próbowały swych sił w twórczej pracy. – Co ważne, uczestnicy warsztatu mogą zabrać swe dzieła do domów, dzięki czemu ominie ich kupowanie palm, a jednocześnie będą mieli satysfakcję, że ich egzemplarz jest unikatowy – podkreśla Magdalena Adamska.

Organizatorzy przedsięwzięcia: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Tłoka", Szkoła Podstawowa w Huszczy i Zakład Pedagogiki Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama