Planujesz otworzyć własną działalność? Zobacz, jakie zmiany czekają firmy od 31 marca 2018

  • 28.03.2018, 10:47 (aktualizacja 28.03.2018 10:50)
  • Materiał Partnera
Planujesz otworzyć własną działalność? Zobacz, jakie zmiany czekają firmy od 31 marca 2018
Polski rząd przygotował szereg ustaw pod wspólną nazwą Konstytucji dla biznesu, które mają wesprzeć przedsiębiorców w stawianiu pierwszych kroków. Nowe przepisy ułatwiające rozpoczęcie działalności, ale także nakładające na firmy obowiązki, wejdą w życie z dniem 31 marca 2018 roku. Zobacz, o czym powinieneś wiedzieć.

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego

W ten sposób polski rząd chce walczyć z nieuczciwymi przedsiębiorcami, którzy wystawiają fikcyjne faktury VAT i czerpią z tego korzyści majątkowe. Zarówno mikroprzedsiębiorcy, ale też małe i średnie firmy są zobowiązane do każdego 25. Dnia miesiąca przesłać Jednolity Plik Kontrolny – JPK_VAT. Osoby, które nie radzą sobie dobrze z tego typu sprawami, zawsze mogą sięgnąć po pomoc sprawdzonej księgowej lub biura rachunkowego. Wielu przedsiębiorców krytykuje nałożenie na nich nowego obowiązku, są jednak i tacy, którzy pochwalają próby walki rządu z nieuczciwymi firmami.

Pół roku bez ZUS. Ulga na start

Jedną z najbardziej rewolucyjnych zmian, jakie ucieszą osoby dopiero rozpoczynające prowadzenie firmy jest ulga na start. Osoby, które zarejestrują firmę po 31 marca 2018 roku mogą skorzystać z półrocznego zwolnienia z opłacania składek do ZUS. Po tym czasie przysługuje im dodatkowo preferencyjna stawka ZUS mniejsza o połowę od stawki standardowej. W 2018 preferencyjna kwota ZUS wynosi 520 złotych. Warto poczekać do 31 marca, gdyż ustawa nie odnosi się do firm założonych przed tym okresem (nie działa wstecz). Przyjazne oprogramowanie dla biznesu, które ułatwi prowadzenie firmy, można znaleźć na stronie firmao.pl.

Nierejestrowana działalność gospodarcza – dla osób pracujących dorywczo

Osoby, które zajmują się dorywczo na przykład udzielaniem korepetycji, pieczeniem ciast na zamówienie czy krawiectwem i nie osiągają z tego tytułu co miesiąc przychodu większego niż połowa minimalnego wynagrodzenia, nie muszą rejestrować działalności gospodarczej i odprowadzać ZUS-u. To znaczne ułatwienie dla wielu osób, które dotychczas z tego powodu musiały działać w tzw. szarej strefie.

Materiał Partnera
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Doris
Doris 28.03.2018, 12:27
" Osoby, które zarejestrują firmę po 31 marca 2018 roku mogą skorzystać z półrocznego zwolnienia z opłacania składek do ZUS"


NIEPRAWDA - data wejścia w życie tej ulgi na dzień dzisiejszy nie jest znana

Pozostałe