Sycylijczycy uczyli ich fachu

Sycylijczycy uczyli ich fachu
Pięćdziesięciu czterech uczniów technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim wyjechało w lipcu na Sycylię na dwutygodniowy staż zawodowy. Na włoskiej wyspie zdobyli nowe doświadczenia i umiejętności, a niektórzy otrzymali nawet propozycje pracy.

Uczniowie technikum, klas żywienia i usług gastronomicznych, pojazdów samochodowych, usług fryzjerskich, hotelarstwa, budownictwa oraz stolarz, wyjechali w wakacje do Włoch w ramach programu Erasmus+ "Praktyki dla przyszłości". – Przygotowania do wyjazdu rozpoczęły się już kilka miesięcy wcześniej. Uczniowie uczyli się języka włoskiego, mieli zajęcia z psychologiem i z kulturoznawstwa – mówi Grażyna Dzida, dyrektor ZSP, która razem z kierownikiem warsztatów Wiesławem Paszkowskim opracowała program praktyk.

Młodzież podczas pobytu na Sycylii pracowała w różnych zakładach pracy. Pomimo obaw związanych z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu i sprostaniem oczekiwaniom pracodawców, uczniowie nieźle sobie poradzili.

Agata Sokół, uczennica kierunku żywienia i usług gastronomicznych, która odbywała staż w restauracji, była zaskoczona miłym przyjęciem. – Szybko poczułam domową, rodziną atmosferę i zaaklimatyzowałam się w nowym miejscu pracy. W krótkim czasie przełamałam też barierę językową. Głównie posługiwałam się językiem angielskim, ale zdarzało mi się również i włoskim – opowiada Agata.

W restauracji nauczyła się przygotowywać owoce morza. – Mam zamiar wykorzystywać zdobytą wiedzę na temat dań włoskich w życiu codziennym. Podczas stażu poznałam ciekawych ludzi. Jestem zadowolona, że mogłam w nim uczestniczyć, bo bardziej uwierzyłam w siebie i swoje możliwości – dodaje.

Podobne wrażenia z zagranicznego wyjazdu mają uczniowie kierunku usług fryzjerskich. Wielu z nich podkreśla, że odbywając praktyki w zakładach fryzjerskich mogli zobaczyć różne techniki strzyżenia, farbowania, modelowania włosów, które dotąd były im nieznane, a także poznać metody mycia włosów we Włoszech. Z kolei technikom budownictwa spodobała się kultura włoska oraz to, że mogli zdobyć dodatkowe umiejętności stolarskie przydatne podczas wykończenia domów i mieszkań. Inni znów praktykanci przyznają, że byli zaskoczeni otwartością i gotowością do pomocy sycylijskich pracodawców.

Po pracy uczniowie ZSP odpoczywali w hotelu George i zwiedzali Sycylię. Niektórzy z nich za rok będą mogli tam wrócić, bo przedsiębiorcy zaoferowali im pracę na wakacje. W ramach programu Erasmus+ "Praktyki dla przyszłości" do Włoch wyjadą też inni uczniowie ZSP.

~ Monika Maryniuk

Podziel się swoimi sukcesami! Napisz do nas: [email protected]

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe