Region: Hodowcy wykrzyczeli żal przed kamerami

  • 11.04.2018, 10:59
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Region: Hodowcy wykrzyczeli żal przed kamerami
Kilkunastu hodowców trzody chlewnej z powiatów parczewskiego i włodawskiego przyjechało do Różanki, by przed kamerami telewizji polskiej wykrzyczeć niezadowolenie z działań rządu w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Podczas niespełna godzinnego nagrania do programu "Zdarzenia" emitowanego w telewizji regionalnej z ust rolników padło wiele konkretnych zarzutów. Hodowcy uważają, że ludzie piastujący władzę na górze nie robią nic, żeby wyeliminować chorobę.

– Przez cztery lata wirus pojawił się w 108 gospodarstwach, czyli rocznie średnio notowano 26 ognisk. Nie jest to dużo. Poza tym, ta choroba nie zagraża ludziom oraz innym zwierzętom hodowlanym, więc po co każecie wybijać i utylizować wszystkie świnie w stadzie, w którym wirus się pojawia. Czy tych zwierząt nie można przerobić na przykład na konserwy? W jakim celu tworzycie również te strefy? Żeby zmęczyć nas, rolników i żebyśmy sami zlikwidowali nasze stada? Tylko straszycie nas karami po 4 tys. zł i zarzucanie kolejnymi obostrzeniami. Zaraz będziemy musieli budować twierdzę wokół posesji, bo dotychczasowe szczelne ogrodzenia nie wystarczą. Wasze działania doprowadziły nas do ruiny. Ja sprzedałem całe stado i dołożyłem do tego interesu 17 tys. zł. Nowego nie stawiałem, bo nie chcę zasypiać z myślą, czy rano nie będę miał wirusa ASF w swojej oborze – przekonywał jeden z rolników z gminy Jabłoń w powiecie parczewskim.

Jest jednak wielu hodowców, którym świnie już dawno przerosły wymaganą wagę i wciąż nie mają gdzie ich sprzedać. Sami też ich nie przejedzą.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 15/2018

Tomasz Wachulski

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe