Region: Jak nie dostaną pieniędzy to się zagotuje

  • 23.04.2018, 17:00
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Region: Jak nie dostaną pieniędzy to się zagotuje
Rolnicy z naszego regionu wzięli udział w proteście przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości na Nowogrodzkiej w Warszawie i czekają do 15 maja na pieniądze z tytułu odszkodowań za straty spowodowane afrykańskim pomorem świń. Tymczasem do Białej Podlaskiej na spotkanie z rolnikami przyjechał wicemarszałek województwa lubelskiego Grzegorz Kapusta.

Urząd Marszałkowski zaplanował przeprowadzenie na południowym Podlasiu cyklu konferencji dla rolników, którzy już zrezygnowali z hodowli trzody chlewnej ze względu na brak możliwości dostosowania gospodarstw do zasad bioasekuracji w związku z ASF (afrykańskim pomorem świń) albo planują podjąć taką decyzję. Na początek spotkanie z rolnikami odbyło się w Filii Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej, dla rolników z powiatów bialskiego i łukowskiego. A następnie w Radzyniu Podlaskim w budynku Komendy PSP, dla rolników z powiatów radzyńskiego i parczewskiego.

– Wielu rolników czeka jeszcze na rekompensatę niemałych środków finansowych za wybite świnie. Kolejny element to wprowadzenie obowiązku bioasekuracji na terenie całego kraju. Praktycznie w 74 procentach gospodarstw nie było bioasekuracji, jedynie 6 procent gospodarstw spełniało zasady. Średni koszt ogrodzenia, rozłożenia mat, używania środka dezynfekującego, to około 33 tysiące złotych na gospodarstwo, małych gospodarstw na to nie stać – mówił na spotkaniu w Białej Podlaskiej wicemarszałek Kapusta.

Cały artykuł przeczytacie w jutrzejszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 17/2018

Arkadiusz Kielar

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe