Biała Podlaska: Przebadali półtora tysiąca cudzoziemców

  • 01.05.2018, 10:30
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Biała Podlaska: Przebadali półtora tysiąca cudzoziemców
Mija rok odkąd w Białej Podlaskiej działa tak zwany filtr epidemiologiczny, czyli oddzielny obiekt medyczny, w którym są diagnozowani cudzoziemcy ubiegający się w Polsce o ochronę międzynarodową. W tym czasie w placówce przebadano łącznie blisko półtora tysiąca osób, w tym około 700 dorosłych i 800 dzieci.

Budynek filtra epidemiologicznego powstał przy ośrodku recepcyjnym dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej. – Inwestycja unowocześniła infrastrukturę medyczną wykorzystywaną do wstępnej weryfikacji zdrowotnej w zakresie epidemiologiczno-sanitarnym osób przekraczających wschodnią granicę Polski i zgłaszających się do procedury uchodźczej – informuje Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców. – Na wyposażeniu dostępny jest zarówno stacjonarny sprzęt medyczny, aparat RTG, analizatory parametrów krytycznych, sprzęt reanimacyjny, jak i dodatkowe wyposażenie w postaci namiotów medycznych, pojazdów dla osób niepełnosprawnych czy stacji dezynfekcji ścieków.

W filtrze dyżuruje 14 osób z personelu medycznego, wszyscy pochodzą z Białej Podlaskiej i okolic. Większość z blisko półtora tysiąca osób przebadanych w filtrze stanowili obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej. Badania diagnostyczne przechodzili także cudzoziemcy pochodzący m.in. z Armenii, Kirgistanu, Tadżykistanu, Kazachstanu czy Ukrainy. Najwięcej cudzoziemców ubiegających się w Polsce o ochronę międzynarodową przekracza granicę w Terespolu.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 18/2018

Arkadiusz Kielar

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe