Nasz temat: Ukradli ponad 154 000 000 złotych!

  • 08.05.2018, 09:36 (aktualizacja 08.05.2018, 12:49)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Nasz temat: Ukradli ponad 154 000 000 złotych!
Pochodzący z Janowa Podlaskiego Dariusz O., był jednym z liderów grupy zajmującej się internetowymi włamaniami na konta bankowe w całej Europie. Łącznie w działalność gangu zaangażowanych było ponad 500 osób. Przestępcy wyprowadzili z banków ponad 154 miliony złotych. Skradzione pieniądze legalizowali poprzez transakcje na zakładanych specjalnie po to rachunkach.

Do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił akt oskarżenia przeciwko 18 członkom największej spośród działających na terenie Polski i Unii Europejskiej zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się kradzieżami pieniędzy z kont bankowych. Wśród oskarżonych jest trzech pochodzących z powiatu bialskiego kierowników gangu: Dariusz O., Mariusz P. ps. "Kraśnik" oraz Mariusz S.

Grupa działała na terenie Polski, Ukrainy, Rosji, Łotwy, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Słowacji, Czech, Austrii, Niemiec, Węgier, Bułgarii, Francji, Andory, Czarnogóry i innych krajów europejskich. Oskarżeni prócz kradzieży i transferów skradzionej gotówki trudnili się też praniem pieniędzy. Proceder polegał na dokonywaniu przestępstw phishingu, czyli przechwytywania danych informatycznych, w celu kradzieży pieniędzy z rachunków bankowych. Były one wyprowadzane z użyciem danych, uzyskiwanych w wyniku użycia złośliwych programów komputerowych typu Trojan. W gronie poszkodowanych znalazły się instytucje finansowe, firmy oraz osoby prywatne. Pieniądze transferowano, poprzez założone na podstawione osoby rachunki. Następnie przelewane były na inne konta. Na koniec trafiały na Ukrainę, do Rosji lub na Łotwę. To właśnie za wschodnią granicą Polski przebywały osoby tworzące najwyższy poziom organizacji przestępczej – wytwarzania, modyfikacji i zarządzania szkodliwym oprogramowaniem, do którego trafiało około 60 proc. całości zysków z działalności przestępczej.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 19/2018

Marcin Kozarski

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe