Gmina Kodeń: Pomnik radziecki oddadzą na Białoruś

  • 14.05.2018, 09:35 (aktualizacja 14.05.2018 17:18)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Gmina Kodeń: Pomnik radziecki oddadzą na Białoruś
Pomnik radziecki, znajdujący się w Kodniu ma zostać w połowie maja, przeniesiony do Brześcia. Upomniało się o niego białoruskie stowarzyszenie "Łaguna".

Ponad miesiąc temu, zwróciło się z prośbą, do władz gminy o przekazanie monumentu z Kodnia i dwóch tablic z Zabłocia. Wójt po rozmowach, a także dwóch wizytach przedstawicieli stowarzyszenia, podpisał umowę, w której zobowiązał się do przekazania pomnika bezpłatnie  na Białoruś.

Jak wyjaśnia, "Łaguna", zbiera pomniki z całej Europy, gdyż w Brześciu ma postać aleja monumentów radzieckich. Wójt Jerzy Troć tłumaczy: – Nie chcieliśmy zniszczyć pomnika ze względu na opinię publiczną, społeczeństwo jest jak wszędzie podzielone. Jednym pomnik przeszkadza, innym nie. Jednak, konieczne było jego rozebranie ze względu na ustawę dekomunizacyjną. Dostajemy regularnie pisma ponaglające od wojewody, ostatnie pismo jest z 27 kwietnia, pytani jesteśmy w nim, czy pomnik jest rozebrany i jeśli nie, to dlaczego.

Cały artykuł przeczytacie w jutrzejszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 15 kwietnia

Anna Chodyka

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe