Radzyń Podlaski: Otwierają celę nr 6

  • 15.05.2018, 11:00
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Radzyń Podlaski: Otwierają celę nr 6
W najbliższą sobotę Radzyń po raz pierwszy obchodzić będzie Noc Muzeów, a jej głównym punktem ma być udostępnienie zwiedzającym celi nr 6 w budynku przy Warszawskiej 5A, gdzie mieścił się areszt śledczy gestapo i siedziba powiatowa Urzędu Bezpieczeństwa. To ma być początek realizacji planów władz miasta, które udostępniając jedno pomieszczenie zapowiada inaugurację tworzenia pierwszego muzeum w Radzyniu.

Pod koniec lutego 2016 roku na budynku kamienicy przy Warszawskiej 5A zawisła tablica. W ten sposób Radzyń upamiętnił ofiary aparatu śledczego nazistów i władzy Polski Ludowej. W tym miejscu bowiem w latach 1939-44 działał areszt śledczy gestapo, a w latach 1944-56 była to siedziba powiatowa Urzędu Bezpieczeństwa. Wówczas, powtórzono również deklarację o utworzeniu w pomieszczeniach historycznie ważnych dla Radzynia Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Środowiska związane z radzyńską prawicą o muzeum w tym miejscu dopominały się już od 2007 roku. Powstał nawet odpowiedni profil na Facebooku: "TAK dla katowni gestapo/UB w Radzyniu Podlaskim".

W 2014 roku zaprezentowana została diaporama złożona ze zdjęć wyrytych na ścianach cel inskrypcji więźniów. Jej współtwórcami byli obecny dyrektor ROK Robert Mazurek i dr Dariusz Magier, historyk, który dokumentował historię pomieszczeń w budynku przy Warszawskiej 5A.

Od tego czasu zainteresowani stworzeniem w tym miejscu godnej przestrzeni muzealnej czekali na uporządkowanie stanu budynku przez miasto i przeprowadzenie przedsięwzięcia. Minęło cztery lata i udało się... opróżnić jedną piwnicę – celę nr 6.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 20/2018

Joanna Danielewicz

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe