Biała Podlaska: Winpol straszy bialczan

  • 15.05.2018, 12:00
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Biała Podlaska: Winpol straszy bialczan
Mieszkańcy posesji sąsiadujących z dawną fabryką Winpolu mówią o awanturach, libacjach i podpaleniach. Opuszczone ruiny przy ulicach Winiarskiej i Curie-Skłodowskiej straszą nie tylko wyglądem. Przyciągają też bezdomnych, alkoholików i narkomanów. - Co musi się stać, żeby ktoś zrobił tu porządek? - pytają rozżaleni mieszkańcy

Kiedyś Winpol był prężnie działającą fabryką. Robiono tu wina, ale także soki i przetwory owocowo-warzywne. Ten duży zakład produkcyjny powstał jeszcze za komuny. Jednak tamte czasy należą do przeszłości. Po przemianach ustrojowych fabryka zaczęła podupadać. Zmieniali się też jej właściciele. 

O Winpolu było ostatnio głośno 13 lat temu, za sprawą wykrytej przez policję afery gospodarczej. Jedną z głównych ról odegrał bezdomny z powiatu bialskiego, który był ostatnim prezesem tej firmy. Został nawet okrzyknięty najbogatszym kloszardem w Polsce, jednak w rzeczywistości figurował jako tzw. słup. Ciągle pijany podpisywał umowy, które dawali mu do pokwitowania gangsterzy. W ten sposób firma kupowała duże ilości cukru (ale też materiałów budowlanych) na odroczony termin płatności. Przestępcy poprzez bialskie przedsiębiorstwo zdołali wyłudzić od innych firm 1,3 miliona złotych. Ostatecznie szajka została rozbita, a majątek firmy na poczet ewentualnych roszczeń skarbu państwa pozajmowali komornicy. Dziś chodzą słuchy, że bezdomny prezes zmarł jakiś czas temu. Sama spółka Winpol upadła i nie funkcjonuje. Teraz po dawnej fabryce Winpol zostały tylko ruiny.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 20/2018

Michał Karchut

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe