Do Janowa Podlaskiego przyjedzie nuncjusz apostolski

  • 23.05.2018, 11:00
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Do Janowa Podlaskiego przyjedzie nuncjusz apostolski
O przebiegu uroczystości z okazji 200-lecie diecezji siedleckiej, towarzyszących im inicjatywach, okolicznościowych publikacjach oraz odpuście jubileuszowym z księdzem Janem Babikiem, Kanclerzem Kurii Siedleckiej rozmawia Anna Chodyka.

- W tym roku przeżywamy Jubileusz 200-lecia diecezji siedleckiej, z tej okazji można uzyskać odpust. Co trzeba zrobić by go otrzymać?

- Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda zwrócił się do Penitencjarni Apostolskiej z prośbą o udzielenie wiernym daru odpustu jubileuszowego na czas trwania roku jubileuszowego. A więc od od 8 grudnia 2017 roku do 8 grudnia tego roku. Od 1 lutego można uzyskać taki odpust pod zwykłymi warunkami, czyli trzeba być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię świętą, pomodlić się w intencjach Ojca Świętego i nawiedzić wybrane kościoły.

- Za nawiedzenie którego kościoła i spełnienie powyższych warunków można uzyskać odpust jubileuszowy?

- Wśród kościołów, które zostały wyznaczone jako miejsce zyskania odpustu jubileuszowego są: katedra siedlecka, bazyliki w Kodniu, Leśnej Podlaskiej i w Parczewie. A także kolegiaty: w Janowie Podlaskim, Garwolinie i w Łukowie oraz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej i Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Ponadto dar odpustu będą mogli uzyskać w czerwcu wszyscy uczestnicy uroczystości centralnych jubileuszu w Janowie Podlaskim i Siedlcach, ale także ci, którzy będą łączyć się duchowo poprzez transmisję w Katolickim Radio Podlasie czy Telewizji Trwam.

- Znany jest już przebieg uroczystości centralnych?

- Rozpoczną się 7 czerwca w Janowie Podlaskim Mszą świętą o godz. 17.00. Eucharystii, podczas której kolegiata janowska zostanie ogłoszona Bazyliką Mniejszą, będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio.

Cały wywiad przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 21/2018

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe