Radzyń Podlaski: W tym budynku więziona była znana podróżniczka

  • 24.05.2018, 11:45
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Radzyń Podlaski: W tym budynku więziona była znana podróżniczka
Cela nr 6 w budynku byłego aresztu Gestapo. a później Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa, została udostępniona zwiedzającym. To początek powstania w tym miejscu Muzeum Żołnierzy Wyklętych - Miejsce Pamięci Ofiar Gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa. Miejsca, które stało się też częścią biografii bardzo znanych ludzi.

O to, by w tym miejscu zorganizowano upamiętnienie więźniów reżimu zabiegano już od 1946 roku. – Wówczas związek byłych więźniów złożył wniosek o ustanowienie w budynku przy Warszawskiej 5A  takiego miejsca pamięci, w hołdzie osobom więzionym przez Gestapo. Oczywiście wówczas, z wiadomych względów okazało się to niemożliwe. Miejsce opuszczone przez aparat terroru jednego reżimu, przejął kolejny. W 1956 roku powstała tu siedziba Milicji Obywatelskiej, a po 1989 roku Policji. Tak wiec dopiero, gdy budynek opuściła Policja, można było rozpocząć ponownie starania o powołanie w tym miejscu muzeum. W 2007 roku złożyłem wniosek do ówczesnych władz miasta o przekazanie budynku Radzyńskiemu Stowarzyszeniu Inicjatyw Lokalnych. Chcieliśmy tu stworzyć miejsce pamięci, ale wówczas nie spotkało się to z zainteresowaniem – wspomina Dariusz Magier, historyk i badacz inskrypcji więźniów na ścianach pomieszczenia udostępnionego w ostatnią sobotę zwiedzającym.

Środowisko RaSIL-u nie zaprzestawało zresztą i później upominania się o to miejsce. Praktycznie od czasu objęcia władzy w mieście przez burmistrza Jerzego Rębka, temat wciąż powracał. – To wielka chwila dla mieszkańców ziemi radzyńskiej. Tu w piwnicach tego budynku mordowano ludzi i trzeba o tym głośno mówić. W jego okolicach, gdy budowane było to osiedle, z ziemi wydobywano szczątki ludzkie. Myślę, że ziemia wokół tego budynku kryje jeszcze wiele tajemnic – mówił podczas otwarcia celi nr 6 burmistrz Jerzy Rębek.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym, radzyńskim numerze Słowa Podlasia, 21/2018

Joanna Danielewicz

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe