Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 11:18
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Radzyń Podlaski: W tym budynku więziona była znana podróżniczka

Cela nr 6 w budynku byłego aresztu Gestapo. a później Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa, została udostępniona zwiedzającym. To początek powstania w tym miejscu Muzeum Żołnierzy Wyklętych - Miejsce Pamięci Ofiar Gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa. Miejsca, które stało się też częścią biografii bardzo znanych ludzi.
Radzyń Podlaski: W tym budynku więziona była znana podróżniczka

O to, by w tym miejscu zorganizowano upamiętnienie więźniów reżimu zabiegano już od 1946 roku. – Wówczas związek byłych więźniów złożył wniosek o ustanowienie w budynku przy Warszawskiej 5A  takiego miejsca pamięci, w hołdzie osobom więzionym przez Gestapo. Oczywiście wówczas, z wiadomych względów okazało się to niemożliwe. Miejsce opuszczone przez aparat terroru jednego reżimu, przejął kolejny. W 1956 roku powstała tu siedziba Milicji Obywatelskiej, a po 1989 roku Policji. Tak wiec dopiero, gdy budynek opuściła Policja, można było rozpocząć ponownie starania o powołanie w tym miejscu muzeum. W 2007 roku złożyłem wniosek do ówczesnych władz miasta o przekazanie budynku Radzyńskiemu Stowarzyszeniu Inicjatyw Lokalnych. Chcieliśmy tu stworzyć miejsce pamięci, ale wówczas nie spotkało się to z zainteresowaniem – wspomina Dariusz Magier, historyk i badacz inskrypcji więźniów na ścianach pomieszczenia udostępnionego w ostatnią sobotę zwiedzającym.

Środowisko RaSIL-u nie zaprzestawało zresztą i później upominania się o to miejsce. Praktycznie od czasu objęcia władzy w mieście przez burmistrza Jerzego Rębka, temat wciąż powracał. – To wielka chwila dla mieszkańców ziemi radzyńskiej. Tu w piwnicach tego budynku mordowano ludzi i trzeba o tym głośno mówić. W jego okolicach, gdy budowane było to osiedle, z ziemi wydobywano szczątki ludzkie. Myślę, że ziemia wokół tego budynku kryje jeszcze wiele tajemnic – mówił podczas otwarcia celi nr 6 burmistrz Jerzy Rębek.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym, radzyńskim numerze Słowa Podlasia, 21/2018

Joanna Danielewicz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tirowiec 46Treść komentarza: A co cię to obchodzi . Jestem kierowcą ciężarówki jeżdżę w trasę 4-5 dni nie ma mnie w domu co co mam obracać jak nie Tirówki he he he . Pełno ich chodzi po parkingach to i się korzysta he he . Mojej kobiecie mówię , że jak nie z tych że ja wierny jestem że ja nie kożystam z usług tych pań ...... a ona wierzy ha ha ha haData dodania komentarza: 27.03.2024, 15:23Źródło komentarza: Projekt bialskich licealistek na dniach uczelniAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: a co z piłką kobiecą w Białej? Zaorana na amen czy jest jakaś szansa?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: Widać efekt pracy TOP-54, brawo panowie. Najlepsza Akademia w regionie.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:13Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: GromTreść komentarza: Matematyk co ty piszesz. W Radzyniu w zawodówkach to słabi musza być nauczyciele od matematyki i geografii. Grom od GMINY dostał kasę, a gmina liczy 10000 mieszkańców wiec nie wiele mniej niż "miasto" Radzyń. Orlęta dotację na tym poziomie dostają co roku, Grom dostał raz od święta. Polecam mniej serwatki bo was tam wzdyma strasznie, że chodzicie nadęci i piszecie głupoty.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:11Źródło komentarza: Podatek od Wieczystej - Felieton FrankaAutor komentarza: DanutaTreść komentarza: Jakie?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 11:25Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?
Reklama
Reklama