Gmina Kąkolewnica: Pochówki pomordowanych na pewno tam są

  • 05.06.2018, 09:47 (aktualizacja 05.06.2018, 10:06)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Gmina Kąkolewnica: Pochówki pomordowanych na pewno tam są
Naukowcy z IPN nie mają wątpliwości, że w lesie Baran znajdują się zbiorowe groby pomordowanych przez NKWD żołnierzy i cywilów. Poszukiwania tych miejsc, rozpoczęte w ubiegłym roku, właśnie zaczęły się ponownie. - To może trwać latam, ale jesteśmy pewni, że mogiły tam są - zapewnia Artur Piekarz, szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie.

W 1990 roku wszczęte zostało śledztwo przez Prokuraturę Rejonową w Radzyniu Podlaskim. Wówczas w ciągu dwóch kwietniowych dni z wyznaczonego obszaru ekshumowano 12 ofiar, ale nie udało się ich zidentyfikować. Wiadomo, że byli to mężczyźni w wieku 20-60 lat. Ich ciała leżały w dołach na głębokości 50-120 cm. Mieli nogi i ręce skrępowane metalowymi kablami. Kości rąk i nóg nosiły ślady złamań, na czaszkach ofiar były ślady uderzeń tępym narzędziem i postrzałowe. W miejscu ówczesnej ekshumacji znaleziono też wiele przedmiotów osobistych i łuski świadczące o tym, że ofiary były rozstrzeliwane.

Ubiegłoroczne poszukiwania nie przyniosły skutku. Artur Piekarz nie ma natomiast wątpliwości, że pochowane ciała ofiar mordów w lesie Baran są. Teraz prace w terenie zaplanowano na 2 tygodnie, ale jak mówi Piekarz, już po mniej więcej tygodniu będzie wiadomo, czy przyniosą skutek.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 23/2018

Joanna Danielewicz

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe