Stara Kornica: Uczniowie z małej wioski zwiedzili kawał świata

  • 08.06.2018, 12:30
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Stara Kornica: Uczniowie z małej wioski zwiedzili kawał świata
Dzięki lokalnej, społecznej inicjatywie, uczniowie ze szkoły w Starej Kornicy mogli uczestniczyć w tygodniowym zagranicznym wyjeździe edukacyjnym. Odwiedzili wiele regionów Europy, w tym podalpejskie we Francji i Austriackim Tyrolu. Odwiedzili min. Genewę, Berno, Sztrasburg i Monachium. Przeszli mostem zawieszonym pomiędzy szczytami lodowca, zwiedzili CERN czyli Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek i ONZ a także skonfrontowali swoje umiejętności językowe z zagraniczną rzeczywistością. Przejechali ponad 4800 km.

Dzięki zaangażowaniu w ideę społeczną, komitet wyjazdowy w składzie Gerard Staniszewski, Ewa Szydłowska i Piotr Kiryluk dokonali niemożliwego. Bez wsparcia ze środków gminnych, uzbierali społecznie pieniądze potrzebne na zabezpieczenia wyjazdu edukacyjnego dla dzieci ze Szkoły w Starej Kornicy. Dzięki temu, młodzi ludzie zwiedzili wiele pięknych, ciekawych i ważnych miejsc. Mieli okazję uczestniczyć w zajęciach życia - jak to określił jeden z uczestników wyjazdu, Dawid. - A w górach było tak biało, że aż mnie oczy bolały - opowiadał.

– Pomysł wziął się z faktu, że te dzieci tu w Kornicy nie mają za wiele oprócz tej szkoły i paru zajęć, które realizujemy od dwóch lat – mówił Gerard Staniszewski, koordynator komitetu wyjazdowego. – Od dwóch lat realizujemy działania w ramach budżetu obywatelskiego. Dzięki programowi prowadzone były lekcje gry na gitarze przez dwa kolejne lata. Później wymyśliłem, że może trzeba postawić na język francuski, więc zorganizowaliśmy lekcje nauczania tego języka. Przez cały czas kiełkował pomysł, żeby może coś dla tych dzieci i tej młodzieży zrobić innego, żeby pokazać trochę świata, żeby mogli wykorzystać w praktyce nabyte umiejętności i wiadomości. Z Kornicy jest przecież wszędzie daleko, nawet komunikacja autobusowa już teraz bardzo szwankuje, a oferta kulturalna jest dość uboga. Dlatego postanowiłem, że pojedziemy z młodzieżą i pokażemy im świat. W szkole uczą się języka angielskiego, na zajęciach dodatkowych uczą się francuskiego, więc żeby było jakieś takie namacalne zderzenie z językiem i kulturą czy rzeczywistością – poza kornicką – chciałem zabrać ich na wyjazd edukacyjny. To niesamowite jak wiele osób zaangażowało się w nasz projekt.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 23/2018

Joanna Gąska

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gość
Gość 22.10.2018, 11:25
To nie był pierwszy taki wyjazd. Kilka lat temu mój brat jako uczeń gimnazjum w Kornicy jeździł do Francji.

Pozostałe