Kolegiata janowska podniesiona do godności bazyliki mniejszej

  • 12.06.2018, 08:30
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Kolegiata janowska podniesiona do godności bazyliki mniejszej
Kolegiata janowska zyskała godność bazyliki mniejszej. Ranga nadana została dekretem papieża Franciszka. W uroczystej mszy świętej celebrującej to wydarzenie uczestniczyli w biskupi z całej Polski.

Eucharystii odprawionej 7 czerwca przewodniczył nuncjusz apostolski, arcybiskup Salvatore Pennacchio,a homilię wygłosił arcybiskup Stanisław Gądecki. W tym czasie odczytano też dekret o podniesieniu kolegiaty do rangi bazyliki mniejszej. Janów Podlaski był przez długie lata siedzibą biskupów łuckich, a w 1818 r. została tu utworzona diecezja janowska czyli podlaska, która istniała do 1867 r. Zlikwidował ją car Aleksander II. Przywrócona została wraz z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 r. Jednak w 1925 r. siedzibę biskupów przeniesiono do Siedlec. Janowski kościół stracił wtedy rangę, dlatego – niejako w rekompensacie, papież Pius XV nadał mu tytuł kolegiaty.

– Podniesienie kolegiaty do godności bazyliki jest przede wszystkim uhonorowaniem chwalebnej historii jaka stoi za tym miejscem – mówi biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, Piotr Sawczuk . – Do tego miejsca przybywało wielu wiernych, więc za nadaniem tytułu przemawiają też względy religijne. Będzie to czwarta bazylika w diecezji, pozostałe bazyliki są związane z kultem Matki Bożej, kościół w Janowie ma inny charakter, jest to parafia p.w. Trójcy Świętej i otrzymuje godność ze względu na to, iż była to siedziba diecezji.

Godność bazyliki mniejszej daje pewne przywileje, o czym mówił abp Stanisław Gądecki podczas kazania

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 24/2018

Anna Chodyka

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe