Ciepłe parapety – jakie jest ich zastosowanie?

  • 6.07.2018, 12:34
  • Artykuł Partnera
Ciepłe parapety – jakie jest ich zastosowanie?

Ciepłe parapety – kiedy się nadają?

Ciepłe parapety są szczególnie wskazane wszędzie tam, gdzie bierzesz pod uwagę montaż dużych lub ciężkich okien. Profile podokienne wykonane z twardego polistyrenu ekstrudowanego układasz na podokiennej części ściany. Jest to co prawda rozwiązanie dość kosztowne i nie zawsze możesz przewidzieć, czy wydatek się zwróci. Niemniej zastosowanie ciepłych parapetów przy dużych lub ciężkich oknach ma wiele zalet.

Ciepłe parapety:

- ograniczają mostki termiczne w dolnych częściach okien,

- zapewniają stabilne podparcie oknom,

- stanowią doskonałe zabezpieczenie przed podmuchami wiatru i wilgocią.

Pomimo tego, że parapety te są wskazane pod duże okna, możesz je również zastosować pod te mniejsze. Niemniej musisz pamiętać o tym, że przy mniejszych oknach nie są one niezbędne, jak to ma miejsce w przypadku dużych przeszkleń.

Jak się je wykonuje?

Ciepłe parapety są wykonywane na specjalne zamówienie, ponieważ muszą idealnie pasować do profilu ościeżnicy (ich górna część). We wgłębieniu profilu parapetu jest taśma wykonana z elastycznej pianki, dzięki której możesz dodatkowo uszczelnić styk okna z parapetem.

Jak się je mocuje?

Parapety te przycinasz na długość w taki sposób, by były perfekcyjnie dopasowane do wnęki na okno. Jeśli dwa okna spotykają się w narożu budynku, wtedy przycinasz końce parapetów pod kątem czterdziestu pięciu stopni. Elementy parapetowe łączysz ze sobą i przyklejasz do ściany podokiennej wykorzystując w tym celu specjalny klej.

W przypadku, gdy powierzchnia wnęki okiennej nie jest wyrównana gładzią, ciepłe parapety mocujesz do ściany z wykorzystaniem zaprawy termoizolacyjnej. Kiedy już zamontujesz ciepłe parapety, możesz przystąpić do założenia okien.

Warto również zastosować element uzupełniający ciepłe parapety, mianowicie nakładkę pod parapet zewnętrzny. Nakładka ta jest wykonana z tego samego materiału, co ciepły parapet. Dzięki niej masz pewność, że zestaw będzie idealnie pasować do szerokości muru zewnętrznej ściany budynku. .

Kiedy wziąć je pod uwagę?

W przypadku, kiedy myślisz o budowie własnego domu, musisz pamiętać o tym, by uwzględnić ciepłe parapety na etapie projektowania obiektu. Najpóźniej musisz pomyśleć o nich wtedy, gdy wykonujesz wnęki na okna, bądź też podczas zamawiania okien u wybranego dostawcy. Jest to niezwykle ważne z racji tego, że parapety te muszą idealnie pasować do wnęki na okno. Tylko wtedy, gdy są one dobrze dopasowane, mogą w pełni wykorzystać swój potencjał.

Dlaczego warto zastosować ciepłe parapety?

Parapety te poprawiają szczelność i izolacyjność montażu okien, a także doskonale wspierają właściwe parapety zewnętrzne i wewnętrzne. W znacznym stopniu redukują straty ciepła i likwidują mostki termiczne. Ponadto chronią przed wilgocią, także piankę, która w wilgotnym środowisku uległaby degradacji. Ciepłe parapety bardzo łatwo również zamontujesz samodzielnie, a dzięki nim podwyższysz właściwości termiczne i energetyczne swojego domu.

Artykuł Partnera
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe