Biała Podlaska: W mieście będzie nocna prohibicja

  • 10.07.2018, 09:37
  • Michał Karchut
Biała Podlaska: W mieście będzie nocna prohibicja
Po długiej, burzliwej dyskusji radni zdecydowali, że nocna sprzedaż alkoholu na terenie miasta będzie zakazana. Tym samym Biała Podlaska, jako drugie miasto w województwie po Puławach, zdecydowało się na tego typu zakaz. Alkohol będzie można kupić w lokalach, klubach i restauracjach. Natomiast w godz. 22-6 nie kupimy go już w sklepach nocnych i na stacjach benzynowych.

Przypomnijmy, że od 9 marca samorządy mają więcej kompetencji w zakresie sprzedaży alkoholu. Tego dnia weszła w życie nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Znowelizowane prawo daje władzom samorządowym narzędzia do tego, aby decydować, gdzie i kiedy można lub nie można sprzedawać napoje alkoholowe.

Pierwotnie prezydent miasta Dariusz Stefaniuk nie planował wprowadzenia nocnego zakazu sprzedaży alkoholu. Planowany projekt uchwały dotyczył ponownego ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych (ta liczba pozostaje na podobnym poziomie, nowością są, wynikające z ustawy, oddzielne koncesje na sprzedaż różnych alkoholi, w tym piwa).

Jednak później, w trakcie konsultacji społecznych (te odbywały się pod koniec maja) okazało się, że część mieszkańców nie chce, aby w nocy sprzedawany był alkohol. - Wielu mieszkańców składało podpisy i skarżyło się, że przez alkohol zakłócana jest cisza nocna. Z kolei Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych stwierdziła, że w Białej Podlaskiej sprzedaje się zbyt dużo alkoholu, przez co spożycie jest duże, a to powoduje różnego rodzaju patologie. Wiele osób chciało całkowitego zakazu nocnej sprzedaży, więc proponowane rozwiązanie, aby w lokalach i knajpach sprzedaż zachować, jest rozwiązaniem kompromisowym – wyjaśniał jeszcze przed sesją prezydent Dariusz Stefaniuk.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 28/2018

 

 

Michał Karchut

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gal Anonim
Gal Anonim 10.07.2018, 12:47
PiS i PO to socjaliści = lewica. PiS dodatkowo to komuniści. Smutne jak po takiej historii Polski głosujecie na socjalistów. Prohibicja? Lubicie decydować kto jak ma żyć?

Pozostałe