Gmina Łomzy: Stachursky gwiazdą Łomaskiego Festiwalu Kultury

  • 10.07.2018, 13:00
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Gmina Łomzy: Stachursky gwiazdą Łomaskiego Festiwalu Kultury
Słoneczna pogoda, rękodzieła ludowe, dobra muzyka oraz mnóstwo atrakcji – tak można podsumować Łomaski Festiwal Kultury, połączony z 450-leciem nadania praw miejskich miejscowości. – Rok 2018 jest rokiem odzyskania przez Polskę niepodległości. Łomazy mają piękną i bogatą historię, w 1568 roku uzyskały z rąk króla Zygmunta Augusta prawa magdeburskie oraz herb, dlatego chcemy dziś świętować ten jubileusz – mówił podczas otwarcia uroczystości wójt Jerzy Czyżewski

Obchody odbywały się w miniony weekend i zostały podzielone na dwie części. W sobotę w Urzędzie Gminy w Łomazach zorganizowano konferencję popularno-naukową, podczas której przybliżono historię miejscowości, w tym parafii rzymskokatolickiej, unickiej oraz prawosławnej. W niedzielę tłumy mieszkańców i gości do białego rana bawiły się na stadionie.

Sobotnia sesja miała na celu pokazanie wielokulturowości oraz wyjątkowej historii Łomaz na tle innych miast. Prelekcje wygłosili dr Andrzej Buczyło, dr Tomasz Jaszczuk oraz dr Romuald Szudejko – urodzony i mieszkający w Łomazach historyk, obecnie pracujący nad obszerną monografią miejscowości. Jeden z przybyłych, radny powiatu bialskiego Marek Uściński podkreślił, że warto krzepić, szczególnie wśród młodych ludzi, dzieje miejscowości i podsunął pomysł, by założyć stowarzyszenie, które by się zajmowało badaniem przeszłości, porządkowaniem faktów i promowaniem lokalnej historii. Ciekawym akcentem sesji okazało się wręczenie symbolicznych mieczów prelegentom, a także jubileuszowych monet z herbem miejscowości.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 28/2018

 

Justyna Lesiuk-Klujewska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe