Gmina Kąkolewnica: Konkurs na dyrektora szkoły pod kontrolą wojewody

  • 18.07.2018, 10:45
  • Joanna Danielewicz
Gmina Kąkolewnica: Konkurs na dyrektora szkoły pod kontrolą wojewody
Zaplanowany na 10 lipca konkurs na dyrektora szkoły w Brzozowicy Dużej nie doszedł do skutku. Został unieważniony po tym jak forma jego organizacji została zaskarżona przez Radę Rodziców i jednego z kandydatów na dyrektora do wojewody lubelskiego. Ten zdecyduje przede wszystkim, czy pełniący do tej pory obowiązki dyrektora szkoły, został wskazany przez wójta zgodnie z prawem.

Przez ostatni rok szkolny obowiązki dyrektora szkoły w Brzozowicy Dużej pełnił Adam Juchnikowski. Został wskazany na tę funkcję przez wójta po tym jak w sierpniu 2017 roku zakończyła się kadencja ówczesnej dyrektor Iwony Chmielewskiej. Urząd Gminy nie rozpisał wówczas konkursu i zgodnie z prawem oświatowym wójt wyznaczył na 10 miesięcy kolejnego roku szkolnego osobę pełniącą obowiązki dyrektora, spośród nauczycieli uczących w tej placówce. Prawo oświatowe dopuszcza również w takim przypadku powierzenie obowiązków na okres nie dłuższy niż dwa lata dotychczasowemu dyrektorowi. Tak się jednak wówczas nie stało.

Na funkcję dyrektora został więc wyznaczony Adam Juchnikowski. Zgodnie z przepisami jego dyrektorowanie kończyć się miało 30 czerwca 2018r. Do tego czasu organ prowadzący, jakim jest gmina powinien przeprowadzić konkurs na dyrektora szkoły. Tego jednak w mijającym roku szkolnym nie zrobił. Natomiast 29 czerwca 2018 r. wójt wydał rozporządzenie w sprawie przedłużenia powierzenia funkcji pełniącego obowiązki dyrektora Zespołu Oświatowego w Brzozowicy Dużej  Adamowi Juchnikowskiemu. Zgodnie z nim p.o. dyrektora miałby pozostawać na stanowisku jeszcze do 31 lipca.

Wydane przez wójta rozporządzenie budzi zastrzeżenia. Do wojewody lubelskiego wpłynęły dwa pisma od Rady Rodziców i członka Rady Pedagogicznej, jednocześnie kandydata w konkursie na dyrektora szkoły. Szczególnie to drugie wyraża obawy, że p.o. dyrektora sprawuje funkcję na podstawie zarządzenia, które może być niezgodne z prawem. Dlatego skierowano do wojewody prośbę o zbadanie umocowania w prawie zarządzenia wójta.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym JUBILEUSZOWYM numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 29/2018

 

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe