Pompa do wody – czym się charakteryzuje?

  • 23.07.2018, 14:36
  • Justyna Madan
Pompa do wody – czym się charakteryzuje?

W niektórych sytuacjach i miejscach konieczne jest przepompowywanie wody, dlatego konieczne jest stosowanie specjalnych urządzeń, które automatycznie lub ręcznie wykonują tę czynność. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że pompy należy dostosować do rodzaju wody, ponieważ tylko dzięki temu będą działały bez zarzutu. Dlatego szczególnie należy zwrócić uwagę na cechy charakterystyczne pompy do słonej wody.

Pompa wodna – co to jest

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pompa do wody to zazwyczaj dość małe urządzenie, które jest napędzane przez pasek rozrządu lub wielorowkowy. W niektórych przypadkach pompa ma napęd elektryczny, jednak nie jest to aż tak popularne rozwiązanie. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że pompy wodne muszą być bardzo często kontrolowane, by możliwe było jak najszybsze zlikwidowanie wszelkich uszkodzeń. Właśnie dlatego wszystkie pompy muszą być bardzo wytrzymałe, wydajne, ale również uodpornione na działanie utleniaczy, co jest szczególnie ważne w przypadku kontaktu z wodą morską.

Co wyróżnia pompę do wody morskiej?

Trzeba przyznać, że pompy wodne są wykorzystywane w naprawdę trudnych warunkach m.in. w przemyśle stoczniowym oraz w rybołówstwie. Dlatego konieczne jest to, by każda z pomp miała określone cechy, które pozwolą jej na bezbłędne wykonywanie wszystkich funkcji, bez konieczności ciągłej wymiany.

Przede wszystkim wydajność

Warto zaznaczyć, że jedną z najważniejszych cech, która charakteryzuje każdą pompę do wody morskiej, jest duża wydajność. Niektóre z nich potrafią przepompować nawet 300 m³ wody w przeciągu zaledwie godziny. Właśnie dlatego bez problemu mogą być wykorzystywane w przemyśle, gdzie niezwykle ważne jest sprawne działanie wszystkich elementów. Dzięki temu pompy do wody morskiej znalazły zastosowanie w miejscach, gdzie wydajność jest konieczna, czyli w przemyśle stoczniowym, w rybołówstwie oraz ujęciach wód geotermalnych.

Wysoka wytrzymałość

Bez wątpienia każda pompa wodna musi charakteryzować się nie tylko ogromną wydajnością, ale również wysoką wytrzymałością. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu materiałów najwyższej jakości, dzięki temu każde urządzenie ma dużą odporność mechaniczną. Odpowiednią jakość można uzyskać dzięki wykorzystaniu właściwych stopów metali. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, że jednym z największych zagrożeń dla każdej pompy jest korozja. Dlatego warto pamiętać o tym, że wszystkie muszą być zabezpieczone przed jego działaniem. Możliwe jest to m.in. dzięki wykorzystaniu odpowiednich metali do produkcji pompy, ale również pomalowanie specjalną farbą.

Właściwa moc

Kolejnym elementem, który wyróżnia każdą pompę do wody morskiej, jest moc silnika. Warto zaznaczyć, że w większości przypadków są one mocniejsze od pomp, które są wykorzystywane do czystej wody. Wiąże się to przede wszystkim z inną budową oraz koniecznością spełniania większej ilości funkcji. Jednak dzięki temu pompy są jeszcze bardziej wytrzymałe

Justyna Madan

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe